12-15 yaş erkek çocuklarda kalça eklemi asimetrisinin antropometrik olarak değerlendirilmesi
In Boys of 12-15 age group the anthropometric measurements of hip joint asymetry
  1. Tez No: 58628
  2. Yazar: SEMİH ÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Randomize olarak seçilmiş yaşlan 12-15 arasında 140 erkek çocukta E.H.G., ekstremite uzunlukları, çap, çevre ve yağ ölçümleri bakımından kalça ekleminin asimetrisi değerlendirildi. Eklem Hareket Genişliği (E.H.G.) ölçümünde Universal marka gonyometre, uzunluk ve çap ölçümlerinde Harpender Anthropometri seti, yağ ölçümlerinde Holtain Skinfold kaliper, çevre ölçümlerinde esnek olmayan mezuro kullanıldı. Olguların ortalama E.H.G derecelerinin sağ ve sol değerleri şu şekildedir, Kalça eklemi abduksiyonu 62.02° - 61.92°, kalça eklemi adduksiyonu 23.9° - 24.13°, kalça eklemi fleksiyonu 78.78° - 79.35°, kalça eklemi ekstensiyonu 24.67° - 22.8°, kalça eklemi 90° 'de internal rotasyon 30. 10° - 28.84°, kalça eklemi 90° 'de external rotasyon 34.33° - 34.87°, quadriceps açısı 5.04° - 5.31°, m.iliopsoas esneme açısı 19.92° - 20.65°. Ortalama uzunluk ölçüleri sağ ve sola göre; Gerçek alt ekstremite uzunluğu 87.407 cm - 84.435 cm, uyluk uzunluğu 39.089 cm - 39.060 cm, bacak uzunluğu 35.261 cm - 35.185 cm 'dir. Ortalama genişlik ölçüler sağ ve sol için ; Diz epikondiller arası genişlik 8.963 cm- 8.952 cm, biiliac genişlik 25.92 cm, bitrochanteric genişlik ise 28.535 cm' dir. Sağ ve solda çevre ölçümlerinde ; uyluk çevresi 42.470 cm - 41.689 cm, bacak çevresi 30.588 cm - 30.640 cm, kalça çevresi ise 79.588 olarak bulundu-Olgularda bulunan deformiteler sağ ve sola için Varus 42 - 24 kişi, valgus 10-4 kişide belirlendi. Yağ ölçüm sonuçlan bakımından taraflara göre uyluk yağı 12.95 1 mm - 12.958 mm, bacak yağı 9.552 mm - 10 mm olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 140 boys aged 12-15 randomly chousen hip joint asymetri was measured on the basis of extension of joint motion, extremity lengths, diamater, circumferance, and fat amounts. In measuring the extension of hip joint goniometer, trade marked Universal, in diameter and length measurements Harpenden Anthropometri set and for those of fat amounts, Holtain skinfold calliber and in circumferance measurements an inflexible measure were used Right and left values of the degrees of the average extension of joint motion are as fallous: Hip joint abduction is 62.02°- 61.92°, hip joint adduction 23.9°- 24.13°, hip joint flexion 78.78°- 79.35°, hip joint extention 24.67°-22.8°, at 90° internal rotation of hip joint 30.10°- 28.84°, at 90°external rotation of hip foint 34.33°-34.87°, angle of quadriceps 5.04°-5.31°, angle of flexibility of m. Iliopsoas muscle 19.92°- 20.65°. Right and left average lenght measures: are as fallow: Real lower extremity length 87.407 cm-84.435cm,thigh length 39.089 cm-39.060cm, leg lenght 35.261cm-35.185 cm. Average right and left width measures. With between femoral condyles 8.963 cm-8.952 cm, biiliac width 25.92 cm, bitrochanteric with 28.535 cm. Circumference measures for the right and the left that of thigh is 42.470 cm - 41.689cm that of leg 30.588cm-30.640cm. That of hip was found to be 79.588cm for both the right and the left deformities observed in subjects varus in 42-24, valgus in 10-4. Fat measures for both right and left legs ; tigh 12.951 mm-12.958 mm, leg 9.552mm-10mm were found.