Modern çevresel hareket yaklaşımlarının doğuşu bağlamında eko-marksizm-eko-sosyalizm-eko-anarşizmin karşılaştırmalı analizi: Latin Amerika örneği
  1. Tez No: 973835
  2. Yazar: MERYEM ARGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, toplumsal hareketlerin tarihsel gelişimini, klasik ve yeni toplumsal hareketlerin özelliklerini ve çevre hareketlerinin yeni toplumsal hareketler içindeki yerini incelemektedir. Toplumsal hareketler, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren isyan ve direniş biçimleriyle var olmuş, Sanayi Devrimi ile klasik toplumsal hareketler olarak örgütlü, homojen ve işçi sınıfı odaklı yapılar haline gelmiştir. 1960'lardan sonra ortaya çıkan yeni toplumsal hareketler ise bireysel kimlikler, kültürel değerler ve küresel sorunlar etrafında heterojen, esnek yapılar olarak şekillenmiştir. Çevre hareketleri, sanayileşmenin yol açtığı ekolojik tahribata tepki olarak doğmuş ve yeni toplumsal hareketlerin önemli bir bileşeni olmuştur. Tez, çevre hareketlerini eko-Marksizm, eko-sosyalizm ve eko-anarşizm perspektiflerinden ele almaktadır. Eko-Marksizm, kapitalist üretim ilişkilerinin çevresel krizlerdeki rolünü sistemik bir şekilde analiz eder ve sosyalist dönüşüm önerir; Latin Amerika'daki anti-madencilik direnişleri (örn. Yasuni-ITT, Conga) bu yaklaşımın pratik örnekleridir, ancak kapitalist baskılar başarıyı sınırlamaktadır. Eko-sosyalizm, La Via Campesina gibi hareketlerle agroekoloji ve gıda egemenliği üzerinden yerel demokrasi ve küresel müştereklerin korunmasını savunur; yerel düzeyde somut başarılar elde etse de ana akım manipülasyonlarla karşılaşmaktadır. Eko-anarşizm, Zapatista Hareketi gibi özerk komünler ve doğrudan eylemle yerel odaklı çözümler sunar; yerel başarılara rağmen ölçeklenebilirlik ve devlet baskısı gibi zorluklarla sınırlanmaktadır. Karşılaştırmalı analizinde, eko-sosyalizm, yerel ve küresel örgütlenme kapasitesiyle en yüksek başarı potansiyeline sahiptir. Eko-Marksizm teorik derinlik sunarken uygulamada engellerle karşılaşır; eko-anarşizm ise yerel düzeyde etkili ancak küresel ölçekte sınırlıdır. Tez, bu yaklaşımların tamamlayıcı olduğunu vurgulayarak, eko-Marksizm için koalisyonlar, eko-sosyalizm için uygulama yaygınlaştırma ve eko-anarşizm için dayanışma ağları önerir. Çalışma, kapitalizmin çevresel ve toplumsal krizlerine karşı radikal alternatiflerin önemini ortaya koyarak, bu yaklaşımların küresel değişim potansiyelini değerlendirir ve gelecek araştırmalar için bütüncül bir mücadele perspektifi önerir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development of social movements, the characteristics of classical and new social movements, and the role of environmental movements within the context of new social movements. Social movements, present since the dawn of human history in forms such as rebellions and resistance, evolved into organized, homogeneous, and worker-class-focused structures known as classical social movements with the Industrial Revolution. From the 1960s onward, new social movements emerged as heterogeneous and flexible structures centered around individual identities, cultural values, and global issues. Environmental movements, arising in response to ecological degradation caused by industrialization, have become a significant component of new social movements. The thesis analyzes environmental movements through the perspectives of eco- Marxism, eco-socialism, and eco-anarchism. Eco-Marxism systematically examines the role of capitalist production relations in environmental crises and proposes socialist transformation; anti-mining resistances in Latin America (e.g., Yasuni-ITT, Conga) serve as practical examples, though capitalist pressures limit their success. Eco-socialism, exemplified by La Via Campesina, advocates for local democracy and the protection of global commons through agroecology and food sovereignty, achieving tangible local successes but facing mainstream manipulation. Eco- anarchism, illustrated by the Zapatista Movement, promotes autonomous communes and direct action for localized solutions; despite local achievements, it is constrained by scalability and state repression. A comparative analysis reveals that eco-socialism holds the highest success potential due to its local and global organizational capacity. Eco-Marxism offers theoretical depth but faces practical barriers, while eco-anarchism is effective locally but limited globally. The thesis underscores the complementary nature of these approaches, suggesting coalitions for eco-Marxism, broader application for eco- socialism, and solidarity networks for eco-anarchism. The study highlights the importance of radical alternatives to capitalism's environmental and social crises, evaluates their potential for global transformation, and proposes a holistic struggle perspective for future research.