Yoğun bakımlarda yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörler, anksiyete-depresyon düzeyleri ve hemşirelik bakımını algılamaları
Perceived environmental stressors, anxiety-depression levels and perceptions of nursing care by patients hospitalized in intensive care units
  1. Tez No: 973839
  2. Yazar: BUSE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algılanan çevresel stresörler, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile hemşirelik bakımına ilişkin algılarını ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi'ne bağlı genel yoğun bakım, KVC yoğun bakım ve koroner yoğun bakım ünitelerinde yatan toplam 3059 hasta oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü, evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve çalışmaya 350 hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Özellikler Formu, Çevresel Stresörler Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve Hemşirelik Bakımını Algılama Ölçeği kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma, ilgili kurumdan ve etik kuruldan izinlerin alınmasıyla yürütülmüştür. Hastaların çevresel stresörler puan ortalaması 148,58±14,59 olarak saptanmış; bu durum hastaların yoğun bakım sürecinde çevresel stresörleri yüksek düzeyde algıladıklarını göstermektedir. HADÖ anksiyete alt ölçeği puan ortalaması 9,73±2,75, depresyon alt ölçeği puan ortalaması ise 10,30±3,00 olup, bu bulgular hastaların hem anksiyete hem de depresyon belirtileri yaşadıklarını göstermektedir. Hemşirelik bakım algısı puan ortalaması ise 65,73±6,58 olup, bu sonuç hastaların hemşirelik bakımına yönelik genel memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda; uzun süre yoğun bakım ünitesinde kalan hastalar için bakımın sürekliliği ile etkili iletişimin sağlanması; hastaların eğitim düzeyine uygun, açıklayıcı ve destekleyici bilgilendirme yöntemlerinin kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the perceived environmental stressors, anxiety and depression levels, and perceptions of nursing care among patients hospitalized in intensive care units. The population of the study consisted of a total of 3,059 patients hospitalized in the general intensive care, cardiovascular surgery (CVS) intensive care, and coronary intensive care units of Lokman Hekim University Ankara Hospital. The sample size was determined using the known population sample calculation method, and the study included 350 patients. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Characteristics Form, Environmental Stressors Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and the Scale of Perception of Nursing Care. The study was conducted with the necessary approvals from the institution and the ethics committee. The mean score of environmental stressors was found to be 148.58±14.59, indicating that patients perceived a high level of environmental stressors during their stay in the intensive care unit. The mean score for the HADS anxiety subscale was 9.73±2.75, and the mean score for the depression subscale was 10.30±3.00, showing that patients experienced symptoms of both anxiety and depression. The mean score for the perception of nursing care was 65.73±6.58, suggesting a high level of overall satisfaction with nursing care among patients. Based on the findings, it is recommended to ensure continuity of care and effective communication for patients who stay in the intensive care unit for extended periods; and to use informative and supportive communication methods appropriate to patients' educational levels.