COVİD-19 ve non-COVİD yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların ko-enfeksiyon ve süperenfeksiyon insidanslarının karşılaştırılması
Comprehension between superinfection and co-infection incidences of COVİD-19 and non-COVİD patients in intesnive care unit
- Tez No: 808063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM İNANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19, Aralık 2019'da Wuhan'dan başlayarak birkaç sene içerisinde tüm dünyaya yayılan ve prodromal semptomlarla seyredebildiği gibi, ciddi solunum yetmezliği , yoğun bakım yatışları ve ölümle sonuçlanan pnömoni tablolarına yol açan bir pandemidir. Hastalığın mortalite riskini artıran belirli faktörler ( ileri yaş, erkek cinsiyet, obezite , ek hastalık varlığı vb.) içerisinde yer alan ko-enfeksiyon ve süperenfeksiyon tabloları da bu süreçte birçok hastanın tedavisini zorlaştırmış hatta ölümüne sebebiyet vermiştir. Çalışmamızda Covid-19 pnömoni tanısıyla İzolasyon Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan hastalar ile non-Covid pnömoni tanısıyla Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi edilen hastaların kültür sonuçlarını karşılaştırarak her iki hasta grubundaki ko-enfeksiyon ve süperenfeksiyon insidansını ve bu tabloların hastalardaki klinik progresyonunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.02.2021 ve 28.02.2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğine bağlı bulunan İzolasyon ve Reanimasyon yoğun bakım ünitelerinde COVID-19 pnömoni ve non-COVİD pnömoni tanılı 18 yaş üstü hastaların dahil edilmesi planlanmıştır. Dahil edilme kriterleri: 18 yaş üstü, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği tarafından Covid-19 ve non-Covid yoğun bakımlarda takip edilen hastalar. Hariç tutma kriterleri: Verilerine ulaşılamayan ve eksik verileri olan hastalar çalışmamıza dahil edilmemiştir. Araştırmada SARUS bilgi sistemi kullanılarak hastalara ait demografik ve laboratuvar verileri dokümante edilmiştir.COVİD-19 tanısı ile yoğun bakımda yatmakta olan hastaların ve non-COVİD-19 tanılı yoğun bakım hastaların ilk 24 saat ve 48 saat sonraki kan, idrar ve DTA/ balgam kültür sonuçları,demografik verileri, laboratuvar değerleri, YBÜ yatış süreleri ,mekanik ventilasyon ihtiyaçları ve mortalite oranları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza COVİD-19 pnömonisi tanısıyla İzolasyon Yoğun Bakım Ünitesi' ne 44 ve non- COVİD pnömoni tanısıyla Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan 44 hastanın verileri değerlendirildi. Her iki grupta da ko-enfeksiyon ve süperenfeksiyon insidansı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. Bağımsız olarak düşünüldüğünde süperenfeksiyon ve ko-enfeksiyon varlığında her iki grupta da uzun yoğun bakım yatış sürelerine, mekanik ventilatör ihtiyacında artışa ve fatal seyire neden olduğuna dair bulgulara ulaşıldı. Sonuç: Retrospektif -gözlemsel olarak tasarlanan bu çalışmada COVİD-19 pnömonisi tanısıyla İzolasyon Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan ve non-COVİD-19 pnömoni tanısıyla Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan hastaların kan , DTA/balgam ve idrar kültür sonuçlarını karşılaştırdık. Edindiğimiz veriler üreyen etkenlerin türleri açısından iki grupta da benzer olduğu ve klinik progresyon açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı yönündedir. Ek olarak tüm faktörler ayrı ayrı olarak düşünüldüğünde ko-enfeksiyon ve süperenfeksiyonun mortaliteyi , mekanik ventilatör ihtiyacını ve yoğun bakım kalış sürelerini arttırdığı gözlenmiştir. Bu çalışma diğer çalışmalardan farklı olarak COVİD-19 ve non-COVİD-19 hastalarının kültür sonuçlarını karşılaştıran ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Covid-19 is a pandemic that started in December 2019 in Wuhan and spread worldwide within a few years, leading to prodromal symptoms and causing severe respiratory failure, intensive care admissions, and pneumonia cases resulting in death. Among the specific factors that increase the mortality risk of the disease (advanced age, male gender, obesity, presence of comorbidities, etc.), co-infection and superinfection scenarios, which are included in these factors, have made the treatment of many patients difficult and even resulted in death. In our study, we aimed to investigate the incidence of co-infection and superinfection in both patient groups and their clinical progression by comparing the culture results of patients treated in the Isolation Intensive Care Unit with a diagnosis of Covid-19 pneumonia and those treated in the Reanimation Intensive Care Unit with a diagnosis of non-Covid pneumonia. Materials and Methods: The study planned to include patients aged 18 years and older diagnosed with Covid-19 pneumonia and non-Covid pneumonia, who were treated in the Isolation and Reanimation intensive care units affiliated with the Department of Anesthesiology and Reanimation at Antalya Education and Research Hospital between February 1st 2021, and February 28th , 2022. Inclusion criteria: Patients aged 18 years and older who were followed in the Covid-19 and non-Covid intensive care units by the Department of Anesthesiology and Reanimation. Exclusion criteria: Patients whose data could not be accessed and those with missing data were not included in our study. Demographic and laboratory data of the patients were documented using the SARUS information system in the study. The culture results of blood, urine, and DTA/sputum obtained from patients with Covid-19 pneumonia admitted to the intensive care unit and patients with non-Covid-19 pneumonia admitted to the intensive care unit were compared at 24 hours and 48 hours, along with their demographic data, laboratory values, duration of ICU stay, need for mechanical ventilation, and mortality rates. Results: Data of 44 patients admitted to the Isolation Intensive Care Unit with a diagnosis of Covid-19 pneumonia and 44 patients admitted to the Reanimation Intensive Care Unit with a diagnosis of non-Covid pneumonia were evaluated in our study. There was no statistically significant difference in terms of the incidence of co-infection and superinfection between the two groups. When considered independently, it was found that the presence of superinfection and co-infection led to prolonged ICU stays, increased need for mechanical ventilation, and fatal outcomes in both groups. Conclusion: In this retrospective observational study, we compared the culture results of blood, DTA/sputum, and urine of patients admitted to the Isolation Intensive Care Unit with a diagnosis of Covid-19 pneumonia and those admitted to the Reanimation Intensive Care Unit with a diagnosis of non-Covid pneumonia. The data we obtained indicate that the types of pathogens isolated were similar in both groups, and there was no significant difference in terms of clinical progression between the two groups. Furthermore, when considered separately, co-infection and superinfection were observed to increase mortality, the need for mechanical ventilation, and the duration of ICU stay. This study is the first to compare the culture results of Covid-19 and non-Covid-19 patients, distinguishing it from other studies.