Birnci Dünya Savaşı öncesinde Almanya
Germany before first world war
  1. Tez No: 97387
  2. Yazar: YUNUS KOBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışma esas olarak I. Dünya Savaşı öncesinde Almanya' daki toplumsal gelişmeleri ve bu gelişmelerin savaş üzerindeki etkisini araştırmak üzere hazırlanmıştır. Üç bölüm halinde yürütülen çalışmanın giriş kısmı Almanların tarih sahnesine çıkışlarından başlayarak Alman birliğinin sağlandığı 1871 yılma kadar olan gelişmeleri kaydetmektedir. Alman birliğinin kurulması başlığım taşıyan 1. Bölümde Fransız İhtilâlinden 1871 yılına kadar Avrupa'nın genel durumu ve belli başlı dönüm noktalan, çeşitli fikir akımları ve Almanya'nın bu süreçte kaydettiği aşamalar anlatılmaktadır. 2. Bölümde, kurulan imparatorluğun 1. Dünya Savaşına kadarki dönemde idarî yapısı, iç ve dış politikası Bismarck ve II. Wilhelm dönemleri adı altında ayrı ayrı incelenmiştir. İmparatorluğun toplumsal yapısı başlığım taşıyan 3. Bölümde ise çeşitli sosyal sınıfların pozisyonu, kültürel yaşam ve savaş öncesi Almanya'da önemli etkiler yaratan nasyonalizm, anti-semitizm ve militarizm konularına açıklık getirilmektedir. Ayrıca çalışmanın sonuç kısmında bu konuda yapılan Doğu ve Batı Alman tarihçilerinin bakış açılarını yansıtan değerlendirmelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the thesis under the name of“Germany before the First World War”is to examine the social and political improvement in Germany before the First World War and to bring to light to the role of Germany in this war. This research, is based on especially the resources written in German in order to establish how the developments taken place just before the war are evaluated from the German point of view. In the thesis, first of all, the improvements taken place in Europe after the French Revolution are examined, then developments occured until Germany gained its national unity in 1871 and the establishment of II. German Empire are evaluated. The administrative and social structures, the foreign and the internal policies of II. German Empire, which is the basic element of the thesis, are studied. Later, the rise of the German nationalism and the internal developments of Germany during the time of First World War are evaluated carefully. Beside that, it is also mentioned about the scientific researches belonging to same various opinions about II. German Empire, and so, the disputes and the evaluations about the subject are transfered to Turkish public opinion.