Temporal işlemleme testleri mobil uygulaması geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of temporal processing tests mobile application
- Tez No: 973902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT CAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Temporal işlemleme konuşmayı anlama ve tanımada önemli rol oynamaktadır. Temporal işlemleme testleri işitsel işlemleme tarama test bataryasına dahil edilmiştir. Fakat bu testleri uygulamak için özel ekipmanlar gerekir ve bu testler her klinikte mevcut olmayabilir. Kliniklere erişim sıkıntısı yaşayan bireyler temporal işlemleme açısından değerlendirilemez. Bu çalışmanın amacı erişilebilir temporal işlemleme değerlendirmesi için temporal sıralama ve temporal çözünürlük testlerini içeren mobil tabanlı temporal işlemleme uygulaması geliştirmektir. Çalışmanın ikincil amacı bu testleri geleneksel cihaz ve mobil uygulama ile uygulayıp test sonuçlarını karşılaştırarak mobil uygulama ile uygulanan testlerin güvenilirliğini ortaya koymaktır. Çalışmaya normal işitmeye sahip 18-55 yaş aralığında 63 kişi dahil edilmiştir. Uygulamanın genel tasarımı oluşturulmuş ve android tabanlı mobil uygulama geliştirilmiştir. Uygulamadaki testler temporal sıralama becerisi için frekans patern ve süre patern testinden, temporal çözünürlük becerisi için rastgele boşluk tespit etme testinden oluşmaktadır. Bu testler geleneksel cihaz ve mobil uygulama ile katılımcılara uygulanarak değerlendirilmiştir. Mobil uygulamanın kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi için katılımcılardan sistem kullanılabilirlik ölçeği doldurmaları istenmiştir. Katılımcıların frekans patern testinde test yöntemine göre sağ kulak skorları arasında ve sol kulak skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, süre patern testinde test yöntemine göre sağ kulak skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, sol kulak skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p<0,05). Rastgele boşluk tespit etme testinde 1000Hz hariç tüm frekanslarda boşluk tespit etme eşikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Frekans patern ve süre patern testlerinde sağ ve sol kulak için test yöntemleri arasında orta düzeyde uyum gözlemlenmiştir. Rastgele boşluk tespit etme testinde 500 Hz sağ ve sol kulak, 4000Hz sağ kulak için test yöntemleri arasında düşük düzeyde uyum ,1000 Hz sağ ve sol kulak, 2000 Hz sağ ve sol kulak , 4000Hz sol kulak için test yöntemleri arasında orta düzeyde uyum, birleşik boşluk tespit eşiği sağ ve sol kulak için test yöntemleri arasında iyi düzeyde uyum gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda temporal işlemleme değerlendirmesi için mobil uygulama ve geleneksel cihazdaki test sonuçlarının iki yöntem arasında benzer olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Temporal processing plays a crucial role in speech understanding and recognition. Temporal processing tests are included in the auditory processing screening test battery. However, these tests require specialized equipment and may not be available in every clinic. Individuals with accessibility issues cannot be assessed for temporal processing. The aim of this study was to develop a mobile-based temporal processing application that includes temporal ordering and temporal resolution tests for accessible temporal processing assessment. The secondary aim of the study was to evaluate the reliability of the mobile app-administered tests by administering these tests with a conventional device and a mobile app. The study included 63 individuals with normal hearing, aged 18-55. The general design of the application was developed, and an Android-based mobile application was developed. The application tests consisted of frequency pattern and duration pattern tests for temporal ordering and a random gap detection test for temporal resolution. These tests were administered to participants using conventional devices and a mobile app. To assess the usability of the mobile app, participants were asked to complete a system usability scale. In the frequency pattern test, there was no statistically significant difference between the participants' right ear scores and left ear scores according to the test method. In the duration pattern test, there was no statistically significant difference between the right ear scores according to the test method, but there was a statistically significant difference between the left ear scores (p<0.05). In the random gap detection test, there was no statistically significant difference between the gap detection thresholds at all frequencies except 1000 Hz. A moderate level of agreement was observed between the test methods for the right and left ears in the frequency pattern and duration pattern tests. In the random gap detection test, there was low level of agreement between the test methods for the 500 Hz right and left ears, 4000 Hz right ears, moderate level of agreement between the test methods for the 1000 Hz right and left ears, 2000 Hz right and left ears, and 4000 Hz left ears, and good level of agreement between the test methods for the combined gap detection threshold for the right and left ears. As a result of this study, it was found that the test results on the mobile application and the traditional device for the assessment of temporal processing were similar between the two methods.