Arşiv materyalinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in archive material
- Tez No: 973924
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMENAF TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak kişisel verilerin otomatik yollarla işlenmeye başlanması kişiye ait özel alanın korunması ihtiyacını arttırmıştır. Ülkemizdeki kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenlemeler başta Anayasa olmak üzere Türk Ceza Kanunu ve ilgili diğer düzenlemelerde yerini almıştır. Bu Kişisel verilerin belirli bir usulde işlenmesi, korunması, veri sahibinin hakları, veri sorumlusunun yükümlükleri gibi kapsamlı ilk düzenleme ise 07.04.2016 tarihli ve 29677 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile yapılmıştır. Kişisel verilerin korunmasına yönelik düzenlemelerin sağladığı mahremiyet hakkının kanuni güvencesi, kamusal nitelik taşımayan kişilerin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlara karşı da ileri sürülebilir niteliktedir. Bu çalışmanın amacı arşiv faaliyetlerinde kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevcut durumun ve yasal çerçevenin değerlendirilmesidir. Bu bağlamda, öncelikle kişisel verilerin korunmasına yönelik Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve ilgili mevzuat incelenmiş; ardından 6698 sayılı Kanunun getirdiği düzenlemeler ele alınmıştır. Çalışmanın kapsamı, Devlet Arşivleri Başkanlığı bünyesinde araştırmacıların kullanımına sunulan arşiv materyallerinde yer alan kişisel verilerin korunmasına ilişkin sorunların tespiti ve bu sorunların 6698 sayılı Kanun ile ilişkisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Böylelikle arşiv hizmetinin kamu yararı ile bireylerin temel hak ve hürriyetleri arasındaki denge açısından taşıdığı önem ortaya konulmakta ve mevcut yasal düzenlemelerdeki boşluklara dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological developments, the automatic processing of personal data has increased the need to protect individuals' private spheres. In Turkey, legal regulations regarding the protection of personal data are enshrined primarily in the Constitution, as well as in the Turkish Penal Code and other relevant legislation. Comprehensive regulations concerning the processing and protection of personal data in a prescribed manner, the rights of data subjects, and the obligations of data controllers were introduced by the Law on the Protection of Personal Data No. 6698, which was published in the Official Gazette dated 07.04.2016 and numbered 29677. The legal guarantee of the right to privacy provided by personal data protection regulations can be asserted not only against private individuals but also against public institutions and organizations. The aim of this study is to evaluate the current situation and legal framework regarding the protection of personal data in archival activities. In this context, the Constitution, the Turkish Penal Code, and other relevant legislation on the protection of personal data have first been examined; subsequently, the regulations introduced by Law No. 6698 have been addressed. The scope of the study focuses on identifying problems related to the protection of personal data contained in archival materials made available to researchers under the Presidency of State Archives, and on examining the relationship of these problems with Law No. 6698. In this way, the importance of archival services in balancing public interest with individuals' fundamental rights and freedoms is revealed, and the gaps in existing legal regulations are highlighted