İlkokul öğrencilerine önerilen çocuk romanlarının değerler eğitimi bağlamında incelenmesi (Kitap Van Projesi örneği)
Examining children's novels recommended for primary school students in the context of values education (Book Van Project example)
- Tez No: 973952
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ MEREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kitap Van Projesi kapsamında ilkokul dönemine önerilen çocuk romanlarının MEB kök değerleri bağlamında incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kitaplardan veri toplamak için nitel araştırma yöntemi olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir amaçlı örnekleme ve ölçüt örnekleme metodu ile Kitap Van Projesi kapsamında ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine önerilen 20 yerli çocuk romanı değerlendirilmiştir. Kitapların değerlendirilmesi amacıyla araştırmacının hazırladığı“Kitap Van Projesi Kapsamında İlkokul Dönemine Önerilen Çocuk Romanlarının Değerler Eğitimi Açısından İnceleme Formu”kullanılmıştır. Form, uzman görüşleri doğrultusunda son halini almıştır. Doküman analizinin kullanıldığı bu araştırmada, verilerden analiz sonuçları almak için içerik çözümleme tekniği kullanılmıştır. Çözümleme sonucunda ana kategori olarak 'değerler eğitimi' belirlenmiş ve MEB kök değerleri olan adalet, sabır, sevgi, saygı, sorumluluk, dostluk, dürüstlük, öz denetim, yardımseverlik ve vatanseverlik göz önünde bulundurularak on alt kategori oluşturulmuştur. Kitaplarda olumlu ifadelere odaklanılmış ve analiz yapılırken bu değerleri yansıtan ifadeler alt kategoriler altında kodlanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen veriler frekans analizi ile değerlendirilmiş ve kitaplarda değerler eğitimine ne kadar yer verildiği belirlenmiştir. İncelenen 20 kitapta da MEB kök değerlerine dair ifadelere rastlanmıştır, ancak her değere ilgili eşit düzeyde yer verilmediği görülmüştür. Sırasıyla kitapların değerler eğitimine yer verilme düzeyleri adalet (41), dostluk (183), dürüstlük (66), sabır (80), saygı (265), sevgi (91), sorumluluk (40), vatanseverlik (46), yardımseverlik (174) ve öz denetim (99) şeklinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the children's novels recommended for the elementary school period within the scope of the Kitap Van Project, in the context of MEB core values. A qualitative research method, document analysis, was used to collect data from the books. With the purpose of easy accessibility, convenience and purposive sampling methods were used to evaluate 20 local children's novels recommended for 4th-grade students in the Kitap Van Project. To evaluate the books, the researcher prepared the“Evaluation Form for Children's Novels Recommended for the Elementary School Period within the Scope of the Kitap Van Project in Terms of Values Education.”The form was finalized based on expert opinions. In this research, where document analysis was used, content analysis technique was applied to analyze the data. As a result of the analysis, the main category of“values education”was determined, and 10 subcategories were created considering MEB core values such as justice, patience, love, respect, responsibility, friendship, honesty, self-control, helpfulness, and patriotism. The analysis focused on positive expressions, and phrases reflecting these values were coded under the subcategories during the analysis. The data obtained from the study were evaluated using frequency analysis, and the extent to which values education was included in the books was determined. Expressions related to MEB core values were found in all 20 books, but it was observed that equal attention was not given to each value. The levels of inclusion of values education in the books were identified as follows: justice (41), friendship (183), honesty (66), patience (80), respect (265), love (91), responsibility (40), patriotism (46), helpfulness (174), and self-control (99).