İlkokul öğrencilerine önerilen çocuk romanlarının çocuk hakları bağlamında incelenmesi (Kitap Van Projesi örneği)
Analysis of children's novel recommended to primary school students in the context of children's rights (Book Van Project example)
  1. Tez No: 973953
  2. Yazar: ERCÜMENT ZÜNGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ MEREY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kitap Van Projesi kapsamında ilkokul dönemine önerilen çocuk romanlarının BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin çocuklara tanıdığı haklar bağlamında incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kitaplardan verileri toplamak için nitel araştırma yöntemi olan, doküman incelemesi kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir amaçlı örnekleme ve ölçüt örnekleme metodu kullanılarak Kitap Van Projesi kapsamında ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine önerilen çocuk romanlarının içerisinden okullarda bulunan 20 yerli çocuk romanı değerlendirilmiştir. Kitapların değerlendirilmesi amacıyla araştırmacının hazırladığı ''Kitap Van Projesi Kapsamında İlkokul Dönemine Önerilen Çocuk Romanlarının Çocuk Hakları Açısından İnceleme Formu'' kullanılmıştır. Form, uzman görüşleri sonucunda son halini almıştır. Doküman analizinin kullanıldığı bu araştırmada, verilerden analiz sonuçlarını almak için içerik çözümleme tekniğine başvurulmuştur. Çözümleme sonucunda ana kategori olarak 'çocuk hakları' belirlenmiş, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ele alınarak yaşamsal, korunma, gelişme ve katılım hakları açısından dört alt kategori şeklinde düzenlenmiştir. Kitaplarda olumlu ifadelere odaklanılmış, analiz yapılırken hak maddelerini çağrıştıran ifadeler de ele alınarak alt kategorilerin altında kodlanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen veriler frekans değerleriyle kitapların hem çocuk haklarına hem de hak maddelerine yer verilme düzeyleri bulunmuştur. İncelenilen 20 kitabın tamamında çocuk haklarına dair ifadelere rastlanmıştır fakat hak maddelerinden bazılarına hiçbir kitap değinmemiştir. Kitapların çocuk haklarına yer verilme düzeyleri, sırasıyla; yaşamsal (209), gelişme (165), korunma (153), ve katılım (122) şeklinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the children's novels recommended for the primary school period within the scope of the Book Van Project, in the context of the rights granted to children by the UN Convention on the Rights of the Child. Document analysis, a qualitative research method, was used to collect data from the books. By using convenience sampling and criterion sampling methods, 20 local children's novels available in schools, recommended for 3rd and 4th grade students within the scope of the Book Van Project, were evaluated. The“Examination Form for Children's Novels Recommended for the Primary School Period Within the Scope of the Book Van Project”prepared by the researcher was used to evaluate the books. The form was finalized as a result of expert opinions. In this research, where document analysis was used, content analysis technique was employed to derive analysis results from the data. As a result of the analysis, 'children's rights' was determined as the main category and, based on the UN Convention on the Rights of the Child, four subcategories were organized in terms of survival, protection, development, and participation rights. Positive expressions in the books were focused on, and expressions evoking rights articles were also considered and coded under the subcategories during the analysis. The data obtained as a result of the study were quantified to determine the extent to which the books included both children's rights and rights articles. Expressions related to children's rights were found in all 20 books examined, but some rights articles were not addressed by any of the books. The levels at which the books included children's rights were identified as survival (209), development (165), protection (153)and participation (122), respectively.