İlkokul öğrencilerine yönelik etkileşimli okuma resimli çocuk kitabı setinin tasarımı ve geliştirilmesi
The design and development of children's picture book set including interactive read-aloud practices for elementary school students
  1. Tez No: 994058
  2. Yazar: ELİF İLHAN ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CANBULAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Temel eğitim basamakları arasında yer alan ilkokul, okuma becerilerinin kazanılması ve geliştirilmesinde kritik bir dönemdir. Bu dönemde, çocukların nitelikli kitaplarla karşılaştırılması ve keyifli bir okuma deneyimi yaşaması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, araştırmanın amacı ilkokul öğrencilerine yönelik İzmir'i konu edinen etkileşimli okuma resimli çocuk kitabı setinin tasarlanması, geliştirilmesi ve etkililiğinin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlamaları üzerinde test edilmesi olarak belirlenmiştir. Buna göre tasarım ve geliştirme araştırması (TGA) yönteminin Tip-1 kategorisi temel alınmış ve ADDIE (Analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme) öğretim tasarımı modelinin tüm aşamaları uygulanmıştır. İlk olarak, ihtiyaç analizi kapsamında konuya ilişkin alan yazın taraması yapılmış ve sınıf öğretmenleriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri kaynaklarından elde edilen bilgilerle bir ön taslak oluşturulmuştur. Ön taslak, uzman incelemeleri sonucunda düzenlenmiş ve taslak set hazırlanmıştır. Taslak set; uzmanlar, öğretmenler ve öğrencilerden alınan görüşler ve öneriler doğrultusunda geliştirilmiştir. Geliştirilen setle ana uygulama gerçekleştirilmiştir. Ana uygulamada elde edilen geri bildirimler ve tüm sürecin genel olarak değerlendirilmesi sonucunda gerekli iyileştirmeler yapılarak sete son hâli verilmiştir. Ayrıca etkileşimli okuma resimli çocuk kitabı setinin geliştirilmiş hâlinin etkileşimli okuma uygulamasının üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlamaları üzerindeki etkisi ve sete ilişkin kullanıcı görüşlerinin tespit edilmesi için karma yönteme de başvurulmuştur. Araştırmada sıralı açıklayıcı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Katılımcılar tasarım ve geliştirme sürecindeki ihtiyaca göre belirlenmiştir. Araştırmanın pilot uygulaması ilkokul üçüncü sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiş ve toplam altı haftada tamamlanmıştır. Pilot uygulama sonrasında gerekli düzeltmeler yapılmış ve ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model çerçevesinde ilkokul üçüncü sınıf öğrencileriyle toplam altı hafta süren ana uygulama gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi-II (SOBAT-II) ve anketlerle; nitel veriler ise görüşme, gözlem ve kişisel bilgiler formlarıyla toplanmıştır. Anket verileri yüzde ve frekans dağılımları kullanılarak betimlenmiş, nicel veriler, SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programıyla analiz edilmiş, nitel veriler ise betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular, sınıf öğretmenlerinin çoğunun etkileşimli okumaya yönelik herhangi bir tecrübesinin olmadığını (etkileşimli okuma yöntemini kullanmadığını) göstermiştir. Uzmanlar ve öğretmenler genel olarak resimli çocuk kitaplarının biçim ve içerik özelliklerinin uygun, uzmanlar etkileşimli okuma planlarının uygulanabilir olduğu yönünde karar vermişlerdir. Pilot ve ana uygulamaya katılan öğrencilerin hem resimli çocuk kitapları hem de etkileşimli okuma uygulama süreçlerine yönelik genel olarak olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür. Deneysel bulgular, geliştirilen resimli çocuk kitaplarının etkileşimli okuma uygulamalarının, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama puanlarının deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılaştırdığını göstermiştir. Sonuç olarak, uzman, öğretmen ve öğrenci görüşlerinden elde edilen bulgular, geliştirilen setin hedef yaş grubuna uygun, yararlı, nitelikli ve kullanışlı bir ürün olduğunu ortaya koymuştur. Bu setin ilkokul öğrencileri, öğretmenleri, ebeveynleri ve konuyla ilgili paydaşlarla tanıştırılmasının ilkokul döneminde etkileşimli okuma uygulamalarının artmasına katkı sağlayacağı ve okuma süreçlerini destekleyeceği düşünülmektedir. Bu kapsamda, gelecekte yapılacak araştırmalara ve uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a fundamental stage of education, elementary school is a critical period for the acquisition and development of reading skills. During this period, children must be introduced to quality books and enjoy a pleasant reading experience. To this end, this research aimed to design and develop an interactive illustrated children's book set about İzmir for elementary school students and test its effectiveness on the reading comprehension of third-grade elementary school students. Accordingly, the Type 1 category of design and development research (DDR) method was adopted, and all stages of the ADDIE (analysis, design, development, implementation, and evaluation) instructional design model were applied. First, within the scope of the needs analysis, a literature review on the subject was conducted and interviews were held with class teachers. A preliminary draft was created using information obtained from data sources. The preliminary draft was revised based on expert reviews, and a set of drafts was prepared. A needs analysis was conducted following the literature scan and interviews with teachers. A draft set was then prepared using information drawn from data sources. The draft set was developed in line with the opinions and recommendations of experts, teachers, and students, and the main application employed the developed set. Based on feedback from the main implementation and the overall evaluation of the process, necessary improvements were made, and the set took its final form. Additionally, a mixed-methods approach was employed to identify the effects of the interactive reading application of the improved version of the interactive illustrated children's book set design on the reading comprehension of third-grade elementary school students and their opinions of the set. A sequential explanatory mixed-methods design was used in the study. Participants were determined based on the requirements in the design and development processes. The pilot study was conducted with third-grade elementary school students and completed over a total of six weeks. Following the pilot study, necessary adjustments were made, and the main study was conducted with elementary school students over a total of six weeks within the framework of a pre-test post-test control group quasi-experimental model. Quantitative data were collected using the Oral Reading Skills and Comprehension Test-II (SOBAT-II) and questionnaires; the qualitative data were collected through interviews, observations, and personal information forms. Survey data were presented using percentages and frequency distributions; quantitative data were analysed using SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences), and qualitative data were analysed using descriptive and content analysis methods. The findings obtained from the analyses revealed that most classroom teachers had no experience (did not use the interactive reading method) with interactive reading. Experts and teachers decided that the stylistic and content characteristics of the illustrated children's books were generally appropriate, and the interactive reading plans were applicable. The students who participated in the pilot and main implementations had generally positive views of both the illustrated children's books and the overall interactive reading processes. The experimental findings revealed that the interactive reading applications of illustrated children's books had a significant effect on the reading comprehension of third-grade elementary school students, favouring the experimental group. In conclusion, the findings collected from the experts, teachers, and students evidenced that the developed set was appropriate, beneficial, high-quality, and practical for the target age group, so introducing this set to elementary school students, teachers, parents, and other stakeholders will contribute to increasing the interactive reading applications in the elementary school period and support the overall reading process. In this context, recommendations have been made for future research and applications.