Psikolojik esneklik ile öz şefkat, affetme ve tek başınalık arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between psychological flexibility, self-compassion, forgiveness and solitude
- Tez No: 973968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bireyler sıklıkla başa çıkmaları gereken problemler karşısında alet çantalarında mutlaka sahip olmaları gereken birtakım beceriler bulundurmaktadır. Söz konusu becerilerden biri psikolojik esnekliktir. Bu araştırmanın amacı psikolojik esneklik ile öz şefkat, affetme ve tek başınalık arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu doğrultuda verilerin toplanması amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği (Karakuş ve Akbay, 2020), Öz-Duyarlık Ölçeği (Akın, Akın ve Abacı, 2007), Affetme Ölçeği (Ersanli ve Batik, 2015) ve Tek Başına Olma Motivasyonu Ölçeği-Kısa Formu (Yazıcı, Altun Kobul ve Özyazıcı Kuzur, 2022) kullanılmıştır. Psikolojik esneklik ile öz şefkat, kendini affetme ve başkasını affetme, tercih edilen tek başınalık ve tercih edilmeyen tek başınalık arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi; psikolojik esnekliğin diğer değişkenler tarafından ne düzeyde yordandığına ilişkin Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Tüm değişkenlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Bağımsız Örneklemler T testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik esneklik; öz şefkat (r=.683, p<.01) ve kendini affetme (r=.579, p<.01) ile orta düzeyde pozitif ilişkili bulunurken; başkasını affetme puanları ile aralarında herhangi bir ilişki bulunmamıştır (r=.031, p>.05). Diğer yandan, psikolojik esneklik ile tercih edilen tek başınalık arasında düşük düzeyde pozitif yönlü (r=.241, p<.01), tercih edilmeyen tek başınalık ile ise aralarında orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu (r=-.492, p<.01) tespit edilmiştir. Çoklu Doğrusal Regresyon analizi sonucuna göre ise tüm değişkenlerin psikolojik esnekliğin %54'ünü yordadıkları belirlenmiştir (R=.73, F(5-494)=115.49, p<.001). Ayrıca öz şefkat dışındaki değişkenlerin ise cinsiyete göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Ulaşılan bulgular alanyazın çerçevesinde tartışılmış, araştırmacı ve uygulayıcılara bu bağlamda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals often have certain skills in their toolboxes that they must have in the face of problems that they have to deal with. One of these skills is psychological flexibility. As a matter of fact, the aim of this research is to examine the relationships between psychological flexibility and self-compassion, forgiveness, and solitude. In this context, the Personal Information Form, Psychological Flexibility Scale (Karakuş & Akbay, 2020), Self-Compassion Scale (Akın, Akın, & Abacı, 2007), Forgiveness Scale (Ersanli & Batik, 2015) and Motivation to Be Alone Scale-Short Form (Yazıcı, Altun Kobul, & Özyazıcı Kuzur, 2022) were used to collect data. Pearson Product Moment Correlation Coefficient Analysis was used to test the relationship between psychological flexibility and self-compassion, self-forgiveness and forgiveness of others, preferred solitude and non-preferred solitude. Multiple Linear Regression Analysis was conducted to determine the extent to which psychological flexibility was predicted. Independent Samples T-test was used to determine whether all variables differed according to gender. As a result of the research, psychological flexibility was found to be moderately positively correlated with self-compassion (r=.683, p<.01) and self-forgiveness (r=.579, p<.01); however, there was no correlation between them and forgiveness of others scores (r=.031, p>.05). At the same time, it was found that there was a low level positive correlation with preferred solitude (r=.241, p<.01), and a moderate level negative correlation with non-preferred solitude (r=-.492, p<.01). According to the regression analysis results, it was seen that all variables explained 54% of psychological flexibility (R=.73, F(5-494)=115.49, p<.001). In addition, it was found that all variables except self-compassion did not change according to gender.