Transandantal deneyim ve duyulanımlar: İnterdisipliner bir perspektif
Transcendantal experiences and sensations: An interdisciplinary perspective
- Tez No: 973967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılda bilimsel ve kültürel alanda meydana gelen gelişmeler küresel pedagojilerde çok boyutlu, çok katmanlı paradigma değişimlerini beraberinde doğurmuştur. Bu yaklaşım ya da yönelimlerin başlıcaları arasında üst-bilişsel (meta-cognitive) postülatlarla tanımlanan pedagojik paradigmalar gelmektedir. Son yıllarda, eğitimciler beynin yapısı ve işleyişine odaklanarak hızlı ve etkili öğrenmenin nasıl gerçekleşebileceği ile ilgili çeşitli araştırmalar ortaya koymuşlardır. Özellikle eğitimsel-sinirbilimin verileri, eğitim-öğretim ortamlarında bireysel veya toplumsal anlamda bilişsel ve entelektüel becerilerin ortaya konulamadığını göstermektedir. Bu problematik durum karşısında, her türden toplumsal kesimler tarafından transandantal duyulanım ya da deneyimlerin benimsenerek hayata uyarlanmasına dönük giderek artan bir ihtiyaç haline gelmesiyle İslam'ın öğretilerine ve uygulamalarına karşı güçlü bir eğilim ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile ortaya konulan postülatlardan esinlenerek problematik pedagojik paradigmaların olumsuz etkilerinden bireylerin kurtulmalarına dönük İslamî bir perspektifle birtakım çözümler ortaya koymak ve ileride yapılacak çalışmalara ilham kaynağı olmak maksadıyla derin öğrenme, derin dinleme, derin konuşma, derin okuma gibi psikomotor becerilerin transandantal deneyimlerle yoğurularak interdisipliner bir bakışın olumlu etkisi ve ehemmiyetine vurgu yapılmış; ortaya konulan argüman ve postülatlar Çoklu Zekâ Kuramı çerçevesinde de incelenmiş ve nitel bir çalışma metodolojisi benimsenmiştir. Sonuç olarak öğrenme-öğretme ortamları içerisinde transandantal deneyimleri benimseyip özümsemenin yüksek düzeyde bir zihinsel, entelektüel ve ahlaksal iyi-oluş durumunun ortaya konulmasına katkıda bulunabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The developments in the scientific and cultural fields in the 21st century have brought about multi-dimensional, multi-layered paradigm shifts in global pedagogies. Pedagogical paradigms defined by meta-cognitive postulates and conceptions are considered to be important among these approaches or trends. The data obtained from educational neuroscience in particular show that cognitive and intellectual skills cannot be demonstrated individually or socially in the mechanistic, positivist or materialistic education and training environments. In the face of this problematic situation, a strong tendency has emerged towards the teachings and practices of Islam, as there has been an increasing need for all kinds of social segments to adopt and adapt transcendental sensations or experiences to be tailored to the various requirements of human mind. Inspired by the postulates presented in this study, in order to present a number of solutions from an Islamic perspective to save individuals from the negative effects of problematic pedagogical paradigms and to inspire future studies, the positive effect and importance of an interdisciplinary perspective by combining psychomotor skills such as deep learning, deep listening, deep speaking, deep thinking and deep reading with transcendental experiences and within the context of a conceptual and phenomenological methodology has been evaluated; the arguments and postulates presented have also been examined within the framework of the Theory of Multiple Intelligences, and a qualitative methodology has been adopted. As a result, it has been thought that adopting and incorporating transcendental experiences into learning-teaching environments can contribute to the emergence of a high level of mental, intellectual and moral well-being.