2023 Ölçme Değerlendirme Yönetmeliğinin Türkçe dersi sınavlarında uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşleri
2023 teacher opinions on the implementation of the Measurement and Evaluation Regulation in Turkish language exams
  1. Tez No: 973983
  2. Yazar: HASAN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2023 yılında yürürlüğe giren yeni Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği çerçevesinde, Türkçe öğretmenlerinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerine yönelik uyguladıkları sınavlarla ilgili deneyim ve görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı olarak yapılan durum çalışması yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, Van ili merkez ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan 14 Türkçe öğretmeni çalışma grubuna dâhil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF)”ile toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, dinleme ve konuşma becerilerinin sınavla ölçülmesinin güç olduğu ve sürece dayalı değerlendirmenin bu becerilerin daha doğru ve kapsamlı bir şekilde ölçülmesine olanak tanıyacağı bulgulanmıştır. Ayrıca, teknolojik altyapı eksikliklerinin, öğrenci tutumlarının ve bireysel farklılıkların ölçme süreçlerini olumsuz etkilediği; sınavların öğrencilerin gelişim düzeyine uygun olmaması ve değerlendirme süreçlerinin nesnelliği üzerinde çeşitli olumsuz etkiler oluşturduğu vurgulanmıştır. Konuşma becerisi sınavlarında, öğrencilerin sınav kaygısı ve zaman kısıtlamaları nedeniyle gerçek potansiyellerini sergileyemedikleri ifade edilmiştir. Diğer taraftan, sınav senaryolarının planlama kolaylığı sağlama ve öğretmene rehberlik etme gibi avantajlarına rağmen, esneklik eksikliği, kapsam geçerliliği ve sınıf seviyelerinin yeterince dikkate alınmaması gibi dezavantajlar belirtilmiştir. Katılımcılar, Millî Eğitim Bakanlığı'nın sağladığı ölçme araçlarının sınırlamaları karşısında, kendi hazırladıkları araçların öğrenci seviyesine daha uygun olduğunu ayrıca müfredatın dört beceriye dayalı olarak yeniden yapılandırılmasını ve öğretmenlere yönelik sürekli eğitim desteği sağlanmasının gerekliliğini vurgulamıştır. Bu bağlamda, sınıf içi ortam koşullarının ve zaman sınırlamalarının ölçme süreçlerinin etkinliğini ciddi biçimde engellediği ifade edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda, ölçme ve değerlendirme süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi için çeşitli yapısal ve pedagojik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences and opinions of Turkish teachers about the exams they apply for listening, speaking, reading and writing skills within the framework of the new Measurement and Evaluation Regulation that came into force in 2023. The research was carried out with the case study method based on qualitative research approach and 14 Turkish language teachers working in secondary schools in the central districts of Van province were included in the study group. The data were collected with the 'Semi-Structured Interview Form (SSIF)' developed by the researcher and analysed by content analysis method. As a result of the study, it was found that it is difficult to measure listening and speaking skills with exams and process-based assessment will allow these skills to be measured more accurately and comprehensively. In addition, it was emphasised that technological infrastructure deficiencies, student attitudes and individual differences negatively affected the measurement processes; the exams were not suitable for the developmental level of the students and had various negative effects on the objectivity of the assessment processes. In speaking skill exams, it was stated that students could not display their true potential due to test anxiety and time constraints. On the other hand, despite the advantages of test scenarios such as providing ease of planning and guiding teachers, disadvantages such as lack of flexibility, content validity and insufficient consideration of grade levels were mentioned. In the face of the limitations of the assessment tools provided by the Ministry of National Education, the participants emphasised that the tools they prepared were more suitable for the level of students and that the curriculum should be restructured based on the four skills and continuous training support should be provided for teachers. In this context, it was stated that the classroom environment conditions and time limitations seriously hindered the effectiveness of the measurement processes. In line with the findings obtained at the end of the study, various structural and pedagogical suggestions were presented to make measurement and evaluation processes more efficient.