Kadın çalışanların karşılaştığı sorunlar: Lojistik ve taşımacılık sektörü üzerine bir durum analizi
Problems and challenges encountered by women employees in the logistics and transportation sector
- Tez No: 974024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAR SEYİDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Lojistik ve taşımacılık sektörü, çalışan görevlerinin daha erkeksi olduğu düşünüldüğünden çoğunlukla erkek istihdamı sağlıyor. Kadınlar için geleneksel olmayan bir sektör olarak değerlendiriliyor. Aile ve sosyal hayatı, cinsiyet ayrımı, örgüt politikaları ve cinsiyet rollerinden kaynaklı yükselmelerine engel olan düşünceler sektörde yer almalarını kısıtlıyor. Çalışan kadınlar ise bu görünmez ve yapay engeller ile karşılaşıyor. Literatür de“cam tavan”olarak adlandırılan bu sorun, sadece hiyerarşik düzende yükselme ve ilerlemeyi değil, gelir adaletsizliği ve üstünlük kurma gibi eşitsizlikleri de kapsıyor. Bu ortamda çalışan kadınların, kendilerinin de ön yargılarının olması, yönetici pozisyonundaki kadınların aile ve yaşam dengesini kuramayacağını düşünmeleri, öğrendikleri roller ve iş hayatındaki rollerinin çatışması iş yaşamlarını da şekillendirir (Crampton ve Mishra, 1999:89). Bu çalışma da, iş yükü ve toplumsal cinsiyet rollerinin bu sektördeki negatif etiklerinden dolayı kadın çalışanların yaşadığı sorunlar ve zorlukları anlamak ve iyileştirmeye yönelik adımların ortaya çıkması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The logistics and transportation sector employs mostly men, as employee duties are considered to be more masculine. It is considered a non-traditional sector for women. Thoughts that prevent them from advancing due to family and social life, gender discrimination, organizational policies and gender roles restrict their participation in the sector. Working women face these invisible and artificial obstacles. This problem, which is called“glass ceiling”in the literature, covers not only promotion and progress in the hierarchical order, but also inequalities such as income inequality and dominance. Women working in this environment also have prejudices, think that women in managerial positions cannot balance family and life, and the conflict between the roles they have learned and their roles in business life also shapes their business lives (Crampton and Mishra, 1999:89). This study aims to understand the problems and difficulties experienced by female employees due to the negative ethics of workload and gender roles in this sector and to take steps to improve them.