Analyzing the levels of cognitive demand in probability tasks: The Turkish 9th-grade mathematics textbook
Olasılık görevlerinde bilişsel istem düzeylerinin analizi: 9. sınıf Türkçe matematik ders kitabı
  1. Tez No: 974088
  2. Yazar: BEYZA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 9. sınıf matematik ders kitabında yer alan olasılık görevlerinin bilişsel istem düzeylerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, olasılık görevleri Smith ve Stein'nin (1998) Bilişsel İstem Düzeyleri çerçevesine göre incelenmiştir; bu çerçeve görevleri hatırlama, ilişkilendirmeye dayanmayan matematiksel yöntem, ilişkilendirmeye dayanan matematiksel yöntem ve matematik yapma olarak sınıflandırmaktadır. Çalışmada nitel bir araştırma yöntemi olan betimleyici içerik analizi kullanılmıştır. Görevleri genel olarak ele almanın ötesinde, analiz aynı zamanda görevlerin ders kitabı alanlarına göre dağılımını da incelemiştir. Sonuçlar, olasılık görevlerinin çoğunun bağlantısız işlemler düzeyinde olduğunu, matematik yapma düzeyindeki görevlerin ise en az temsil edildiğini göstermiştir. Ders kitabı alanlarına göre yapılan analiz, çeşitli bir dağılım ortaya koymuştur: bazı alanlar ağırlıklı olarak üst düzey görevleri içerirken, diğerleri büyük ölçüde alt düzey görevlerden oluşmaktadır. Ayrıca, bu bulgulara dayanarak, öğrencilerin kapsamlı ve eleştirel düşünmelerini daha iyi desteklemek için ders kitaplarının daha üst düzey bilişsel gereksinim görevleri içermesi önerilmektedir. Ayrıca, gelecekteki çalışmalar, bilişsel gereksinim düzeylerinin farklı matematik konuları, sınıf düzeyleri ve sınıf içi uygulamalar arasında nasıl değiştiğini inceleyebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the cognitive demand levels of probability tasks in the 9th-grade mathematics textbook published by the Ministry of National Education (MoNE) in 2024. For this purpose, the probability tasks were analyzed according to Smith and Stein's (1998) Levels of Cognitive Demand framework, which categorizes tasks as memorization, procedures without connections, procedures with connections, and doing mathematics. The study employed descriptive content analysis, a qualitative research method. Beyond considering the tasks overall, the analysis also examined their distribution across textbook areas. The results showed that most probability tasks were at the procedures without connections level, whereas tasks at the doing mathematics level were the least represented. Analysis by textbook areas revealed a varied pattern: some areas primarily contained higher-level tasks, whereas others were predominantly composed of lower-level tasks. Furthermore, based on these findings, it is recommended that textbooks should incorporate higher-level cognitive demand tasks to better support students' comprehensive and critical thinking. Additionally, future studies could examine how cognitive demand levels vary across different mathematical subjects, grade levels, and classroom practices.