Examining the competitiveness of solar energy products at macro scale using: An empirical analysis
Güneş enerjisi ürünlerinin rekabet gücünün makro ölçekte bir ampirik analiz kullanarak incelenmesi
  1. Tez No: 974131
  2. Yazar: AYŞE YAĞMUR ATEŞOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1990-2021 yılları arasında güneş enerjisi ürünlerinin uluslararası rekabet gücünü incelemektedir. Güneş enerjisi ürünlerinin uluslararası rekabet gücünü değerlendirmek için başlangıçta Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (RCA) endeksi uygulanmış ve daha sonra ülkelerin ihracatını etkileyen ekonomik, çevresel ve politik faktörleri belirlemek için panel veri analizi kullanılmıştır. Çalışma, 31 ülkeyi, 17 HS kodunu ve beş bağımsız değişkeni kapsayarak, güneş enerjisi ürünlerindeki ticaret performansının ve rekabet gücünün belirleyicilerinin kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. RCA analizine göre, 11 ülke diğerlerinden daha baskın karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olup, ortalama RCA değerleri 1'den yüksektir. Bulgular, güneş enerjisi sektöründeki baskın ülkelerin yalnızca fotovoltaik hücrelerde karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olmadığını, aynı zamanda optik bileşenler, mekanik parçalar, termal sistemler ve montaj altyapısı gibi tamamlayıcı sektörlerde de uzmanlaştığını göstermektedir. Panel veri analizi için HS-854140 kodunun RCA'sı ve ihracat oranı bağımlı değişkenler olarak, GSYİH, güneş radyasyonu, kişi başına CO₂ emisyonu, Ar-Ge harcamaları ve FiT uygulaması ise açıklayıcı değişkenler olarak seçilmiştir. Ekonometrik tanımlamalar panel birim kök, Hausman, kesit bağımlılığı, otokorelasyon ve heteroskedastisite testlerini içermektedir. Sonuçlar, Ar-Ge harcamalarının HS-854140 kodunun RCA'sını artırdığını, GSYİH'nın ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Tersine, GSYİH HS-854140 kodunun ihracat oranını önemli ölçüde artırmaktadır, ancak güneş radyasyonu ve FiT uygulamasının HS-854140 kodlarının ihracat oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the international competitiveness of solar energy products from 1990 to 2021. The Revealed Comparative Advantage (RCA) index was initially applied to assess the international competitiveness of solar energy products, and panel data analysis was subsequently employed to identify the economic, environmental, and policy factors influencing countries' exports. The study covers 31 countries, 17 HS codes, and five independent variables, providing a comprehensive evaluation of trade performance and the determinants of competitiveness in the solar energy products. According to RCA analysis, 11 countries had more dominant comparative advantages than the others, as the average RCA values were higher than 1. The findings show that the dominant countries in the solar energy sector not only have a comparative advantage in photovoltaic cells but also specialization across complementary sectors, such as optical components, mechanical parts, thermal systems, and assembly infrastructure. For panel data analysis, RCA and export rate of HS-854140 code were selected as dependent variables, and GDP, solar radiation, CO₂ emissions per capita, R&D expenditure, and application of FiT were chosen as explanatory variables. The econometric diagnostics included panel unit root, Hausman, cross-sectional dependency, autocorrelation, and heteroskedasticity tests. The results indicate that R&D expenditures increase the RCA of the HS-854140 code, while GDP has a statistically significant and negative effect. Conversely, GDP substantially increases the export rate of HS-854140, but solar radiation and the application of FiT have statistically significant and negative impacts on the export rate of HS-854140 codes.