Institutional maintenance of human resources practices in METU Technopolis firms
ODTÜ Teknokent firmalarında insan kaynakları pratiklerinin kurumsal bakımı
- Tez No: 974130
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı ODTÜ Teknokent bünyesinde 15 yıldan fazla süredir faaliyet gösterip insan kaynakları departmanına sahip olmayan firmaların söz konusu süreçleri sürdürme mekanizmalarını kurumsal iş ve kurumsal bakım çerçevesinde incelemektir. İnsan kaynakları departmanı kurumların ihtiyaçları doğrultusunda doğru sayıda ve niteliklerde insan çekmek, personel kaynağının bilgisini ve yeteneklerini geliştirmek; şirket bünyesindeki personellerinde kurum içinde kalıcılılarının sağlanmak gibi fonksiyonlarda önemli bir rol oynar. Çalışma ODTÜ Teknokent gibi dinamik, rekabetçi ve uluslararası bir ortamda insan kaynakları personeline veya departmanına sahip olmayan firmalarca insan kaynakları pratiklerinin nasıl sürdürüldüğünü anlamayı hedeflemektedir. Çalışma bulguları kurumsal aktörlerle yapılan mülakatlar sonucu elde edilen verilerin nitel araştırma teknikleriyle analiz edilmesi sonucu elde edilmiştir. Yürütülen çalışma sonucu edinilen bulgular kurumsal bakımı sürdüren mekanizmaları ortaya çıkarmıştır. Bulgular söz konusu pratiklerin üç karar verici mekanizma, üç kolaylaştırıcı mekanizma, bir dış ve destekleyici mekanizma bir tane de ana mekanizma tarafından sürdürüldüğünü ortaya çıkarmıştır. ''Stratejik bilinçli küçüklük'', ''yatay organizasyon yapısı'', ''İnsan kaynakları departmanıyla edinilmiş tecrübe yoksunluğu'' karar verici mekanizmalardır. ''Kontrat ilişkisi yerine sosyal ilişki'', ''yönetimle çalışanlar arasındaki direkt ve aracısız ilişki'', ''gözlem ve denetimin kolaylığı'' ise kolaylaştırıcı mekanizmalardır. Karar verici mekanizmalar kolaylaştırıcı mekanizmaları ürettikleri gibi aynı zamanda ana mekanizma olan ''dağıtılmış kurumsal ajans''ı da doğrudan üretirler. Üç kolaylaştırıcı mekanizma da birbirlerini ürettikleri gibi aynı zamanda ana mekanizmanın işlemesinde kolaylaştırıcı bir rol oynarlar. Organizasyonların dışından temin edilen insan kaynakları hizmeti de dış ve destekleyici mekanizma görevi görmektedir. Dışarıdan alınan bir hizmet olarak tüm mekanizmanın işlemesinde destekleyici bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is analyzing the firms within METU Technopolis which continue their human resources practices without human resources department or employee for more than 15 years within the framework of institutional work and institutional maintenance. The Human Resources department plays a significant role in attracting the right quality and quantity of people, developing the knowledge, skills, and abilities of employees, and retaining employees within the organization. The study aims to understand maintenance of human resources practices by the firms who do not have human resources department and continue their activities within METU Technopolis which is a highly dynamic, competitive, and international environment. Findings of research which are obtained through a qualitative analysis of the data came from interviews with institutional actors. Findings obtained at the end of the research process reveal the mechanism that provides institutional maintenance. Findings of research show that institutional maintenance practices are continued by three determiner mechanisms, three facilitator mechanisms, one external mechanism and a main mechanism. ''Strategic conscious smallness'', ''horizontal organizational structure'', ''lack of experience with HR department'' are the determiner mechanisms. ''Social relations instead of contractual ones'', ''direct and unmediated relationships between employees and employers'', and ''ease of supervision within the firms'' are facilitator mechanisms. Determiner mechanisms not only produce facilitator mechanisms but also directly produce the main mechanism,''distributed agency'' as well. Three facilitator mechanisms play a facilitator role for continuance of main mechanism in addition to reproducing each other. Externally outsourced Human resources service outside of the organizations act as an external and supporter mechanism. As a service outsourced externally from the firms, outsourcing HR function plays a supporter role for the continuation of all mechanisms.