Responding to proposals in video-mediated virtual exchange interactions: A conversation analytic study
Video-aracılı sanal değişim etkileşimlerinde önerilere yanıt verme: Bir konuşma analizi çalışması
  1. Tez No: 974140
  2. Yazar: HASAN FELAT KOCAHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sanal değişim (SD), sunduğu benzersiz imkânlar sayesinde dil öğretmeni eğitiminde yaygın bir uygulama hâline gelmiştir. Dil öğretmeni yetiştirme sürecinde yürütülen SD projeleri kapsamında (yeniden) görev tasarlama süreçleri, iş birliği ve öğrenmenin uluslararası bir bağlamda örgütlendiği, planlandığı ve geliştirildiği başlıca etkinliklerden biridir. Bu işbirlikçi (yeniden) görev tasarımı konuşmaları, (yeniden) görev tasarımının sonucunu şekillendiren önerilerin ortaya konmasını ve bu önerilere verilen yanıtları içerir. Ancak, SD projelerindeki (yeniden) görev tasarımı konuşmaları sırasında öğretmen adayları (ÖA) arasında bu dizilerin nasıl geliştiği yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, ÖA'ların ortak bir karara ulaşırken önerileri etkileşimsel kaynaklar olarak nasıl kullandıklarını ve (yeniden) görev tasarımı fikirlerini kabul ederken, değiştirirken ya da reddederken hangi kaynaklardan yararlandıklarını incelemektedir. Çalışma, Türkiye ile Kanada arasında yürütülen bir SD projesi kapsamında gerçekleştirilen yaklaşık 45 saatlik ekran kaydı alınmış ulusötesi toplantılara dayanmaktadır ve öneri dizilerini emik bir bakış açısından incelemek için çok kipli konuşma çözümlemesi yöntemini kullanmaktadır. Bulgular, önerilere verilen yanıtlarda doğrudan kabulün baskın olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, ÖA'ların öneriyi kabul etmek için bir koşul öne sürdükleri koşullu kabul örnekleri ve fikirleri yapıcı biçimde geliştirip rafine ettikleri alternatif ortak eylem önerileri de görülmüştür. Buna karşılık, doğrudan reddetme oldukça nadir bulunmuştur. Ayrıca, ÖA'ların önerileri formüle etmek için çoğunlukla kip belirten bildirim cümleleri (örn.“yapabiliriz…”,“belki yapabiliriz…”) kullandıkları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, SD projelerinde önerilerin ortak pedagojik karar alma süreçlerinde kritik etkileşimsel kaynaklar olarak işlev gördüğünü; ÖA'ların işbirlikçi bir ortamı sürdürmek ve uzlaşıya varmak için çeşitli stratejiler kullanarak birbirlerinin önerilerini temel aldıklarını ve doğrudan çatışmadan kaçındıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual Exchange (VE) has become a mainstream practice in language teacher education due to the unique opportunities it provides. Within VE projects in language teacher education, designing tasks is one of the primary activities through which collaboration and learning are organized, planned, and refined in an international setting. This collaboration during task (re)design conversations involves making and responding to the proposals, through which the outcome of task (re)design is shaped. Yet how these sequences unfold among pre-service teachers (PSTs) during task (re)design conversations in VE remains underexplored. This study investigates how PSTs use proposals as interactional resources when reaching a joint decision, and what resources they employ while accepting, modifying, or rejecting task (re)design ideas during video-mediated VE interactions. Drawing on 45 hours of screen-recorded, transnational meetings from a VE project between Türkiye and Canada, the study employs multimodal conversation analysis to examine proposal sequences from an emic perspective. The findings reveal an overwhelming prevalence of direct agreement to proposals, while also including instances of conditional agreement, where PSTs asserted a condition to accept the proposals, and alternative joint action proposals, where PSTs constructively built upon or refined ideas. Conversely, direct disagreement was notably rare. It was also found that PSTs mostly used modal declaratives (e.g.,“we could…,”“maybe we can…”) to formulate proposals. PSTs employ various resources to maintain a collaborative environment and achieve consensus, building on each other's proposals and avoiding direct conflict. These findings indicate that proposals serve as critical interactional resources for joint pedagogical decision-making, thus influencing task (re)design within VE projects.