The relationship with the future after loss: A cognitive perspective on the grieving process
Kayıp sonrası gelecekle ilişki: Yas sürecine bilişsel bir bakış
  1. Tez No: 974166
  2. Yazar: ŞULE GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bilişsel-davranışçı yaklaşım perspektifinden, yasa bağlı ruminasyon ile uzamış yas ve yasa bağlı ruminasyon ile depresyon arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yasa bağlı ruminasyonun gelecek hayal gücü ile ve dolayısıyla uzamış yas ve depresyon ile pozitif ilişkili olması beklenmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı da zamanı sınırlı yönelimliler, gelecek yönelimliler, geçmiş yönelimliler, zamanı genişletilmiş yönelimliler gibi farklı zaman perspektifi gruplarının depresyon ve uzamış yas açısından farklılaşıp farklılaşmadıkları incelemektir. Zamanı genişletilmiş yönelimlilerin diğer zaman perspektifi gruplarına kıyasla daha düşük depresyon ve uzamış yas belirtileri göstermesi beklenmiştir. Çalışmanın katılımcı grubunu, birinci derece yakınını kaybetmiş, yaşları 18 ile 80 arasında değişen 311 katılımcı oluşturmuştur. Dahil etme ölçütü, bireylerin kaybı en az altı ay, en fazla beş yıl önce yaşamış olmasıdır. Bu çalışmada, zaman perspektifi yönelimlerini ölçmek amacıyla geliştirilen Dengeli Zaman Perspektifi Ölçeği ve geleceği hayal etmeyi ölçmeyi amaçlayan Dört Faktörlü Hayal Gücü Ölçeği Türkçeye çevrilmiştir. Çalışma kapsamında, Dengeli Zaman Perspektifi Ölçeği (DZPÖ), Dört Faktörlü Hayal Gücü Ölçeği (DFHÖ), Utrecht Yasa Bağlı Ruminasyon Ölçeği (UYRÖ), Uzamış Yas Envanteri Revize Formu (UYE-13-R), ve Hasta Sağlık Anketi (PHQ-9) kullanılmıştır. Analizler için, yapısal eşitlik modeli ve MANOVA gerçekleştirilmiştir. Bulgular, gelecek hayal gücünün yasa bağlı ruminasyon ile uzamış yas arasındaki ve yasa bağlı ruminasyon ile depresyon arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Ayrıca, zaman genişletilmiş yönelimliler, zamanı sınırlı yönelimlilere kıyasla daha düşük depresyon belirtileri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between grief rumination and prolonged grief, as well as grief rumination and depression from the perspective of the cognitivebehavioral approach. It was expected that grief rumination would be positively associated with future imagination and thus with increased symptoms of prolonged grief and depression. Another aim of the study was to examine whether different time perspective groups named time restrictive, futurist, reminiscers, and time expanse differed in terms of depression and prolonged grief. It was expected that the time expansive would show lower symptoms of depression and prolonged grief compared to the other time perspective groups. The study sample consisted of 311 participants aged between 18 and 80 who had lost a first-degree relative. The inclusion criterion was that individuals experienced the loss at least six months and at most five years ago. In this study, the Balanced Time Perspective Scale, which was developed to measure time perspective orientations, and the Four Factor Imagination Scale, which aims to measure imagining the future, were translated into Turkish. The Balanced Time Perspective Scale (BTPS), Four-Factor Imagination Scale (FFIS), Utrecht Grief Rumination Scale (UGRS), Prolonged Grief Inventory-Revised Form (PG-13-R), and Patient Health Questionnaire (PHQ-9) were used in the study. For the analysis, structural equation modeling and MANOVA were conducted. The findings demonstrated that future imagination mediated the relationship between grief rumination and prolonged grief, as well as the relationship between grief rumination and depression. Furthermore, the time expansive group demonstrated lower depression symptoms compared with the time restrictive group.