Ahmedî'nin İskendernâme'sinde geçen coğrafi mekânların harita temelli analizi
A map-based analysis of the geographical locations mentioned in Ahmedi's Iskendername
  1. Tez No: 974180
  2. Yazar: ASUMAN AKPULAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Batı dünyasında yüzyıllar boyunca büyük ilgi gören İskender anlatıları, zaman içerisinde birçok farklı kültürde kendine yer edinerek İskendernâme türünün ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle Arap ve İran edebiyatlarında zenginleşerek edebi bir boyut kazanan bu anlatılar, İskendernâme yazma geleneğinin de öncüsü olmuştur. Bu gelenek, Türk edebiyatında da oldukça rağbet görmüş ve birçok divan şairi tarafından iskendernâme yazılmıştır. Bu bağlamda Ahmedî'nin İskendernâme'si bu geleneğin önemli bir halkası olarak öne çıkmış ve Klasik Türk edebiyatında hatırı sayılır bir yer edinmiştir. İskendernâmeler sadece tarihi bir anlatı değil aynı zamanda dönemin sosyal, siyasal, kültürel, dini ve coğrafi anlayışını da yansıtan ansiklopedi niteliğinde eserlerdir. Bu çalışmada Ahmedî'nin İskendername'sindeki mekânlar, İskender'in seferleri doğrultusunda sırasıyla incelenmiş, metindeki güzergâhın tarihi ve coğrafi gerçeklikle olan ilişkisi tespit edilerek harita üzerinde gösterilmiştir. Söz konusu mekânların hangisinin tarihi ve coğrafi gerçeklikle örtüştüğü hangisinin kurgusal ya da sembolik olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alexander narratives, which have attracted great interest in the Western world for centuries, have found their place in many different cultures over time, paving the way for the emergence of the Iskendernâme genre. These narratives, which became enriched and gained a literary dimension, especially in Arabic and Iranian literature, also pioneered the tradition of writing Alexander narratives. This tradition was also quite popular in Turkish literatüre, and many divan poets wrote Alexander narratives. In this context, Ahmedî's Iskendernâme stands out as an important link in this tradition and has earned a notable place in classical Turkish literatüre. Iskendernâme works are not only historical narratives but also encyclopedic works that reflect the social, political, culturel, religious and geographical understanding of the period. In this study, the locations in Ahmedî's Iskendernâme are examined in order according to Alexander's campaigns and the relationship between the route in the text and historical and geographical reality is identified and shown on a map. An attempt is made to reveal which of these locations correspond to historical and geographical reality and which are fictional or symbolic.