Memlük siyaset düşüncesinde iktidar değişikliği: Teori-pratik ilişkisi üzerine bir değerlendirme
The change of power in the political thought of the Mamluk period: An analysis of the relationship between theory and practice
  1. Tez No: 974184
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Memlük dönemi siyaset düşüncesinde iktidar değişikliği olgusunu konu edinmektedir. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın konusu, yöntemi ve çalışmaya ilişkin kaynaklar tanıtılmış, ayrıca çağdaş literatür değerlendirilmiştir. İktidar değişikliğinin teorik olarak incelendiği ilk iki bölümde devlet başkanında bulunması gereken vasıflar ve devlet başkanının görevini sona erdiren durumlar Memlük ulemasının görüşleri bağlamında ele alınmış, iktidar değişikliğine dair kavramsal bir çerçeve çizilmiştir. Bu iki bölümde ayrıca Memlük öncesi ulemanın görüşlerine de başvurularak iktidar değişikliği olgusunun kuramsal serencamı gösterilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise erken Memlük döneminin bir kesitinde (689-710/1290-1310) gerçekleşen iktidar değişiklikleri ele alınmış ve bu değişiklikler siyasi-hukuki açıdan değerlendirilmiştir. Böylece ilgili dönemde gerçekleşen iktidar değişikliklerindeki temel saikler araştırılmış, bir diğer ifadeyle teori ile pratik arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte çalışmada ulema, ümera ve halk gibi iktidar sahibi devlet başkanı dışındaki diğer aktörlerin siyasi etkinliği ve iktidarı denge-denetlemedeki rollerinin mevzubahis iktidar değişiklikleri üzerinden gösterilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the phenomenon of change of power in political thought in the Mamluk period. The study consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. The introduction presents the study's subject matter, methodology, and sources, along with an evaluation of contemporary literature. The first two chapters analyze the change of power from a theoretical standpoint, discussing the requisite qualifications for a head of state and the conditions that lead to the termination of the presidency within the context of the views of the Mamluk ulama. A conceptual framework for the change of power is also drawn. In these two chapters, the theoretical process of the change of power is also shown by referring to the views of the pre-Mamluk ulama. The third chapter examines and evaluates the power changes that occurred during the early Mamluk period (689-710/1290-1310) from a political-legal perspective. Consequently, the study investigates the primary motivations behind these power changes, thereby analyzing the relationship between theory and practice. Additionally, the study aims to demonstrate the political effectiveness of actors outside the head of state, including the ulama, the officials (ʿumarā), and the people, highlighting their role in checking and balancing power through these power changes.