Kur'an -sünnet ışığında tayyibât / Habîsât kavramları ve günümüz helal ürün ve hizmet alanına yansımaları
Tayyibat and habisat concepts in the light of the Qur'an - Sunnah and their reflection on todays halal products and services
  1. Tez No: 974268
  2. Yazar: GÖKÇE ZEYNEP ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tayyibât bireyin nefsine ve duygularına hitap eden hoş ve güzel şeyler olarak ifade edilir. Habîsât ise çirkin ve değersiz oluşu nedeniyle insan tabiatına hoş gelmeyen şeyler olarak tanımlanır. Konunun önemine binaen Kur'ân-ı Kerîm'de ve hadislerde tayyib olanın tercih edilmesi, habîsten ise kaçınılması gerektiği sıkça vurgulanır. Tayyibât ve habîsât kavramları Müslüman bireyin hayatında büyük bir öneme sahiptir. Söz konusu kavramlar, günlük yaşamda sıkça karşılaşılan meseleler arasında yer almakta ve zamanla bu çerçeveye yeni konular dahil olmaktadır. Bu durum, tayyib ve habîs kavramlarının kapsamının günümüz koşullarında yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda, tayyibât ve habîsât kavramlarının değerlendirilmesinde belirleyici bir unsur olarak helâl belgelendirme ve akreditasyon süreçleri ön plana çıkmıştır. Türkiye'de ve dünya genelinde büyük bir etkiye sahip olan helâl belgelendirme ve akreditasyon günümüzde gıda, kozmetik, turizm, iktisat ve finans gibi birçok alanda büyük bir öneme sahiptir. Helâl belgelendirme ve akreditasyon süreci ürün ve hizmetlerin İslâmî ilke ve prensiplerine uygun şekilde tayyib ve habîs olarak değerlendirilmesine imkân tanır. Çalışmamızda öncelikle söz konusu kavramların kavramsal çerçevesi belirlenmiştir. Daha sonra, bu kavramlar gıda, kozmetik, turizm, iktisat ve finans gibi farklı alanlarda tayyib/habîs bağlamında değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, tayyibât ve habîsât kavramları, İslam ahlakının ve hukukunun temel ilkelerinden biri olup, Müslüman bireyin hayatını şekillendiren önemli ölçütlerdir. Günümüzde hızla değişen yaşam koşulları göz önüne alındığında, bu kavramların içerdiği hükümleri anlamak ve uygulamak, İslâmî ilke ve prensiplere uygun bir yaşam sürdürmek adına önem arz eder.
Özet (Çeviri)
Ṭayyibat is defined as pleasant and beautiful things that appeal to the individual's soul and emotions. Ḫabis̱at, on the other hand, is defined as things that do not appeal to human nature because they are ugly and worthless. The importance of the issue is frequently emphasized in the Qur'an and the hadiths, and it is stated that the ṭayyib should be preferred and the ḫabis should be avoided. The concepts of ṭayyibat and ḫabis̱at are essential in a Muslim's life. These concepts are among the frequently encountered issues in daily life, and these issues are increasing over time. This situation necessitates a re-evaluation of the scope of the concepts of ṭayyib and ḫabis in today's conditions. Halal certification and accreditation processes are determinants in evaluating the concepts of ṭayyibat and ḫabis̱at. Halal certification and accreditation, which have a great impact in Turkey and around the world, are important in many fields such as food, cosmetics, tourism, economics, and finance. The halal certification and accreditation process allows products and services to be evaluated as ṭayyib and ḫabis by Islamic principles. In our study, firstly the conceptual framework of the mentioned concepts is determined. Then, these concepts are evaluated in the context of ṭayyib/ ḫabis in different fields such as food, cosmetics, tourism, economics, and finance. In conclusion, the concepts of ṭayyibat and ḫabis̱at are fundamental principles of Islamic ethics and law, and are important criteria that shape the life of a Muslim. Given today's rapidly changing living conditions, it is important to understand and apply the provisions contained in these concepts to live a life following Islamic principles.