Üniversite öğrencilerinde kadercilik algısının afet hazırlık inancına etkisi
The effect of fatalism perception on disaster preparedness belief in university students
  1. Tez No: 974285
  2. Yazar: ADEM KAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖRDES AYDOĞDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKŞAH TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin afete hazırlıklı olma inanç durumları ve kadercilik algısının değerlendirilmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Erzurum Teknik Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır (N= 3620). Örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde evreni belli olan örneklem büyüklüğü hesaplama formülü kullanılarak örneklem büyüklüğü 348 olarak hesaplanmıştır ve çalışma 355 kişi ile tamamlanmıştır. Örneklem seçiminde tabakalı örneklem seçim yöntemi kullanılmıştır. Veriler Sosyo-Demografik Özellikler ve Afet Bilgi Formu, Genel Afet Hazırlık İnanç Ölçeği ve Kadercilik Eğilimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, iki ortalama, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların Genel Afet Hazırlık İnanç Ölçeği toplam puan ortalaması 166,26±20,04'tür. Kadınların (p=0,017), afet eğitimi alanların (p=0,035) ve afet çantası hazırlayanların (p=0,001) puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir. Kadercilik Eğilimi Ölçeği toplam puan ortalaması 68,56±10,58'dir. Korelasyon analizine göre; algılanan engeller arttıkça kişisel kontrol ve batıl inanç puanları düşmekte; Genel Afet Hazırlık İnanç Ölçeği toplam puanı arttıkça kişisel kontrol puanı düşmektedir. Kadercilik eğiliminin genel afet hazırlık inancı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir (p=0.540). Sonuç: Bu bulgular, afet hazırlık çalışmalarında özellikle engel algısını azaltmaya ve kişisel kontrolü güçlendirmeye yönelik müdahalelerin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study; It is an evaluation of university students' disaster preparedness belief states and perception of fatalism. Methods: The population of this descriptive study consisted of undergraduate students studying at Erzurum Technical University (N=3620). Using the sample size calculation formula for a known population, the sample size was calculated as 348, and the study was completed with 355 participants. The stratified sampling method was used for participant selection. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics and Disaster Information Form, the General Disaster Preparedness Belief Scale, and the Fatalism Tendency Scale. Descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analysis were used in the analysis of the data. Results: The participants' mean total score on the General Disaster Preparedness Belief Scale was 166,26±20,04. The mean scores of women (p=0,017), those who had received disaster training (0,035), and those who had prepared a disaster kit (p=0,001) were statistically significantly higher. The mean total score on the Fatalism Tendency Scale was 68,56±10,58. According to the correlation analysis, as perceived barriers increased, personal control and superstitious belief scores decreased; and as the total General Disaster Preparedness Belief Scale score increased, the personal control score decreased. Fatalism tendency was found not to be a significant predictor of general disaster preparedness belief (p=0,540). Conclusion: These findings demonstrate the importance of interventions aimed specifically at reducing the perception of barriers and strengthening personal control in disaster preparedness efforts.