Kamu yönetimi açısından yönetime katılma biçimleri ve uygulamaları
The Ways and regulations of joining to the administration in the view of the public administration
  1. Tez No: 97430
  2. Yazar: HACER TUĞBA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAMU YÖNETİMİ AÇISINDAN YÖNETİME KATILMA BİÇİMLERİ VE UYGULAMALARI Hacer Tuğba EROĞLU Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Yönetim Bilimleri Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ali ACAR 2000, Sayfa: 106 Jüri: Bu çalışma, kamu yönetimi, demokratikleşme, etkin ve verimli yönetim için temel ve vazgeçilmez bir unsur olan yönetime katılma konusunda atılmış küçük bir adımdır. Öncelikle yönetime katılmanın iki unsuru olan yönetim ve katılma kavramla rına değinilmiştir. Daha sonra, yönetime katılmanın hem örgüt hem de devlet açısın dan çeşitli tanılan, özellikleri, amaçları, biçimleri verilerek, kamu yönetiminde ve si yasal sistemlerde nasıl uygulandığına bakılarak kamuoyunun yönetime katılmada ne gibi bir rol oynadığına değinilmiştir. Sonuç bölümünde de yönetime katılmanın önemi konusunda genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE WAYS AND REGULATIONS OF JOINING TO THE ADMINISTRATION IN THE VIEW OF THE PUBLIC ADMINISTRATION Hacer Tuğba ERO?LU Selçuk University Institute of Social Sciences Department of Public Administration Part of Management Sciences Supervisor: Doç. Dr. Ali ACAR 2000, Pages: 106 Jury: This study is a small step for joining to the administration which is something vital and basic for public administration, democratization, active and productive ad ministration. Firstly, two of units of joining to the administration which are joining and administration are mentioned. Then, the role of the fact that how it is regulated in the legal systems by declaring the definition properties, goals and ways not only in the view of the state but the organizations as well. In the conclusion part, a general con clusion about importance of joining to the administration is given.