Matematik eğitiminde yapay zeka çalışmalarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of artificial intelligence studies in mathematics education
- Tez No: 974371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka eğitim alanına çeşitli imkanlar sunmuştur. Özellikle matematik eğitiminde yapay zekanın imkanlarından sıklıkla faydalanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı matematik eğitiminde yapay zeka ile ilgili çalışmaların bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemektir. Araştırma için Web Of Science (WOS) veri tabanının başlıklarında ''artificial intelligence'' ve ''mathematics education'' anahtar kelimeleri yapılan tarama sonucunda yazım dili İngilizce olan makaleler araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. WOS veri tabanında ilk makale 1993 yılında yayınlandığı için araştırmada 1993 yılından 2025 yılının nisan ayına kadar olan makaleler kullanılmıştır. Vosviewer ve Excel programlarından yararlanılarak ilgili makalelerin menşei ülkeleri, yayın yılları, kullanılan anahtar kelimeler, yazarlara ait atıflar ve makalelere ait atıflar ile ilgili bibliyometrik analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda edinilen bulgulara göre yayınlanan makale sayısında 2021 yılına kadar anlamlı bir artış gözlenmemiştir. En fazla makale 2024 yılında yayınlanmıştır. En çok makale yayınlayan ülkeler Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'dir. Makalelerde yazarların en çok kullandığı anahtar kelime 'yapay zeka' dır. En çok atıf alan makale Sanchez -Ruiz adlı yazara aittir. 66 atıf alarak en çok atıfa sahip olan yazarlar Morano-Fernandez, Nunez-Perez, Moll-Lopez, Sanchez-Ruiz ve Vega Fleita'dır. Bu bulgular doğrultusunda matematik eğitiminde yapay zeka hakkında en çok çalışma yapmış yazarlar ve en çok faydalanılmış makaleler tespit edilmiştir. En çok makale yayınlayan ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu görülmektedir. En çok makale yayınlayan yazar Mao Li' dir. En çok atıf alan makale ChatGPT uygulamasının mühendislik matematik eğitiminde karma öğrenme metotları ile karşılaştırılması ile ilgilidir. Geçtiğimiz yılda makale sayısında önemli bir artış görülerek bu durumun bu yıl da devam etmesi beklenmektedir. Çalışmanın bu konu hakkında araştırma yapmak isteyen araştırmacılara yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has provided various opportunities in the field of education. In particular, artificial intelligence is frequently utilized in mathematics education. The aim of this research is to examine studies related to artificial intelligence in mathematics education through bibliometric analysis. For this study, articles published in English were selected as the sample, based on a search in the Web of Science (WOS) database using the keywords“artificial intelligence”and“mathematics education.”. Since the first article in the WOS database was published in 1993, articles from 1993 to April 2025 were included in the analysis. Bibliometric analysis was conducted using Vosviewer and Excel programs to examine the countries of origin of the relevant articles, publication years, keywords, co authorship, author citations, and article citations. According to the findings of the analysis, no significant increase in the number of published articles was observed until 2021. The highest number of articles was published in 2024. The countries with the most published articles are the USA and China. The most frequently used keyword by authors in the articles is“artificial intelligence.”. The article by Sanchez-Ruiz received the most citations. The authors with the highest number of citations, with 66 citations each, are Morano-Fernandez, Nunez-Perez, Moll-Lopez, Sanchez-Ruiz, and Vega-Fleita. The countries with the highest number of publications are developed countries. The most cited article is related to the comparison of ChatGPT applications with blended learning methods in engineering mathematics education. A significant increase in the number of articles was observed last year, and it is expected that this trend will continue this year. This study is expected to assist researchers who wish to conduct studies on this topic.