2023 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) matematik soruları ile 8. sınıf MEB aylık örnek sorularının yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
Analysis of 2023 High School Transition System (LGS) mathematics questions and 8th grade MEB monthly sample questions according to the revised Bloom Taxonomy
  1. Tez No: 974431
  2. Yazar: TUNAHAN PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ACAR GÜVENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2023 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) matematik soruları ile Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2022–2023 eğitim-öğretim yılı süresince yayımlanan aylık örnek matematik soruları, Anderson ve Krathwohl tarafından geliştirilen Yenilenmiş Bloom Taksonomisi çerçevesinde karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği ile yürütülmüştür. Her bir soru, bilgi boyutu (olgusal, kavramsal, işlemsel, üstbilişsel) ve bilişsel süreç boyutu (hatırlama, anlama, uygulama, analiz, değerlendirme, üretme) esas alınarak iki eksende kodlanmıştır. Analiz sonucunda, 2023 yılı LGS matematik sorularının büyük oranda işlemsel bilgi (%80) ve uygulama (%75) düzeyinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Aylık örnek sorular da benzer bir dağılım göstermiş; özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yayımlanan örnek sorular, içerik ve bilişsel düzey açısından LGS sorularıyla büyük ölçüde örtüşmüştür. Bu benzerlik, MEB'in sınav formatına uygun örnek sorular yayımladığını ve bu sorularla çalışan öğrencilerin LGS' ye yönelik bilişsel hazırlıklarının önemli ölçüde desteklendiğini göstermektedir. Ancak örnek sorularda üretme ve üstbilişsel bilgi düzeyine ait sorulara yer verilmemişken, LGS' de bu tür sorulara az da olsa rastlanmıştır. Bu durum, öğrencilerin daha üst düzey düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik soru çeşitliliğinin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, araştırmada aylık örnek sorular ile LGS matematik soruları arasında anlamlı bir taksonomik benzerlik bulunduğu; ancak örnek soruların sınavın tüm bilişsel kapsamını tam olarak temsil edemediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, örnek soru uygulamalarının üst düzey düşünme süreçlerini de içerecek şekilde zenginleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the High School Entrance Exam (LGS), which was held in 2023, mathematics questions, and the monthly sample mathematics questions published by the Turkish Ministry of National Education (MoNE) throughout the 2022–2023 academic year were comparatively analyzed in the scope of the framework of the Revised Bloom's Taxonomy developed by Anderson and Krathwohl. Document analysis method, as a part of qualitative research techniques, was applied in the study. Each published and exam question was coded along two dimensions: the knowledge dimension (factual, conceptual, procedural, metacognitive) and the cognitive process dimension (remember, understand, apply, analyze, evaluate, create). Findings of the study demonstrated that the 2023 LGS mathematics questions mainly address procedural knowledge (80%) and apply (75%) dimensions. The monthly sample questions demonstrated a similar distribution; particularly, the questions published in March, April, and May were highly compatible with the LGS questions in terms of both content and cognitive complexity. This similarity suggests that the MoNE's sample questions are mainly consistent with the structure of the official exam, and students who study these examples are significantly supported in their cognitive preparation for the LGS. However, while the LGS exam did not include a small number of questions that addressed metacognitive knowledge and creation-level thinking, such question types were entirely absent from the sample questions. This finding emphasized the need for greater variety in question design to foster students' higher-order thinking skills. In conclusion, the study presented a meaningful taxonomic similarity between the LGS mathematics questions and the monthly sample questions. Nevertheless, it was also concluded that the sample questions do not fully reflect the complete cognitive scope of the official exam. Therefore, it is suggested that future sample questions should be enriched to include higher-level cognitive processes such as evaluation and creation.