8. sınıf öğrencilerinin LGS'de sorulan cebir sorularına ilişkin görsel akıl yürütme becerilerinin incelenmesi
Investigation of 8th grade students' visual reasoning skills regarding algebra questions asked in high school entrance examination
  1. Tez No: 961346
  2. Yazar: ABDÜRRAHİM KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Merkezi Ortak Sınavlarında sorulan cebir sorularına ilişkin 8. Sınıf öğrencilerinin görsel akıl yürütme becerilerini araştırmaktır. Bu araştırmada sınıf düzeyi olarak sadece 8. Sınıf ele alındığından tek durum, orta ve yüksek seviyedeki öğrencilerin görsel akıl yürütme becerilerinin analizi yapıldığından dolayı da iç içe geçmiş analiz birimi ele alınması nedeniyle durum çalışması desenlerinden iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubundaki öğrencilerin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Afyonkarahisar ili Merkez ilçesindeki devlet okulları arasından seçilen üç ortaokulun 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri içerisinden belirlenen 18 öğrenci oluşturmaktadır. Belirlenen her bir okuldan orta ve yüksek başarı düzeyine sahip üçer olmak üzere toplam altı öğrenci seçilmiştir. Böylece her okuldan altışar öğrenci olmak üzere çalışma grubu 18 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan“Cebir Testi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları Formu”veri toplama araçları kullanılarak araştırmanın verileri toplanmıştır. Cebir Testinde kullanılan sorular 2018-2023 yılları arasında LGS merkezi ortak sınavlarında sorulan matematik alt testine ait cebir konu alanı ile ilgili kazanımları içeren sorular içerisinden seçilmiş 15 sorudan oluşmaktadır. Cebir Testi 18 öğrenciye uygulanmıştır. Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları Formu kullanılarak 18 öğrenci arasından belirlenmiş 6 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi“betimsel analiz”kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler, Geçici ve Türnüklü (2021)'nün önerdiği kavramsal çerçeveden yola çıkılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, katılımcıların en çok tercih ettikleri görsel temsil çeşidinin çizim temsili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte tablo temsilini tercih eden katılımcılar da vardır. Resim temsilini ise hiçbir öğrencinin kullanmadığı görülmüştür. Farklı görsel temsilleri kullanabilen öğrencilerin soruları çözerken matematiksel düşünmeyi gerçekleştirebilmek için gerekli olan adımları kolaylıkla tamamlayabildikleri belirlenmiştir. Görsel temsiller arası geçiş yapabilen öğrencilerin daha başarılı oldukları görülmüştür. Başarı seviyesi yüksek olan öğrencilerin diğer öğrencilere göre matematiksel düşünmeye geçiş bileşenleri olan özelleştirme, varsayımda bulunma, doğrulama ve genelleme yapma adımlarında daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the visual reasoning skills of 8th grade students regarding algebra questions asked in the Central Common Exams of the High School Transition System (LGS). In this study, since only the 8th grade was considered as the grade level, a single case design was used, and since the visual reasoning skills of middle and high level students were analysed, a nested single case design was used. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the students in the study group. The study group of this research consists of 18 students selected from the 8th grade students studying in the 2023-2024 academic year in three secondary schools selected among the public schools in the central district of Afyonkarahisar province. A total of six students, three students with medium and high achievement levels, were selected from each school. Thus, the study group consisted of 18 students, six students from each school. The data of the study were collected by using 'Algebra Test' and 'Semi-structured Interview Questions Form' data collection tools prepared by the researcher. The questions used in the Algebra Test consist of 15 questions selected from the questions that include the acquisitions related to the algebra subject area of the mathematics subtest asked in the LGS central common exams between 2018-2023. Algebra Test was applied to 18 students. Using the Semi-Structured Interview Questions Form, interviews were conducted with 6 students selected among 18 students. Data analysis was conducted using 'content analysis'. The data obtained were analysed based on the conceptual framework proposed by Geçici and Türnüklü (2021). In the study, it was determined that the most preferred visual representation type of the participants was drawing representation. However, there are also participants who prefer tabular representation. It was observed that no student used the picture representation. It was determined that students who could use different visual representations could easily complete the steps necessary for mathematical thinking while solving the questions. It was observed that students who could switch between visual representations were more successful. It was observed that students with high achievement levels were more successful than other students in the steps of specialisation, conjecture, verification and generalisation, which are the components of transition to mathematical thinking.