Özel eğitim öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimleri ile mesleki özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between special education teacher candidates' playfulness and their perceived professional self-efficacy
- Tez No: 974432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SELÇİOĞLU DEMİRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özel eğitim öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimleri ile mesleki özyeterlik algıları arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 165 özel eğitim öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, nicel yöntemlerden ilişkisel (korelasyonel) tarama ve nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği (YEEÖÖ)”ve“Öğretmen Özyeterlik Ölçeği (ÖÖÖ)”uygulanmıştır. Veriler“IBM SPSS 26”programıyla analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin yanında, değişkenler arası ilişkiyi belirlemek amacıyla“Spearman's Rank Korelasyon Analizi”, gruplar arası farklılıkları belirlemek için ise“Bağımsız Örneklemler T Testi”,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis”ve“Tek Yönlü Varyans (ANOVA)”analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların oyun severlik eğilimleri orta düzeydedir ve bu eğilim cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü ve büyüdükleri yerleşim yerlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Katılımcıların mesleki özyeterlik algılarının ise oldukça yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Özyeterlik algıları ile cinsiyet ve büyüdükleri yerleşim yerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak sınıf düzeyi ve lise türü değişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Mesleki özyeterlik puanları sınıf düzeyi ilerledikçe artmakta, 2. sınıf öğrencilerinin en düşük, 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin ise en yüksek özyeterlik algısına sahip oldukları görülmektedir. Benzer şekilde Anadolu Lisesi mezunlarının tüm özyeterlik alt boyutları ve toplam puan açısından diğer lise mezunlarına göre daha yüksek değerlere sahip olduğu görülmektedir. Oyun severlik ölçeğinin alt boyutları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, eğlence arayışı motivasyonu ile kendiliğindenlik arasında pozitif, eğlence arayışı motivasyonu ile baskılanmamışlık arasında ise negatif yönde ilişkiler bulunmuştur. Mesleki özyeterlik alt boyutlarının birbiriyle güçlü ve anlamlı ilişkiler gösterdiği görülmüştür. En dikkat çekici bulgu, oyun severlik ile mesleki özyeterlik arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmasıdır. Özellikle eğlence arayışı motivasyonu yüksek olan öğretmen adaylarının öğrenci katılımını sağlama, öğretim stratejilerini kullanma ve sınıf yönetimi konularında kendilerini daha yeterli hissettikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma bulguları, oyun severlik eğiliminin özel eğitim öğretmen adaylarının mesleki özyeterlik algılarını destekleyici bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between playfulness and professional self-efficacy perceptions of special education teacher candidates across various variables. The study was carried out with the participation of 165 special education teacher candidates studying at the Department of Special Education Teaching, Faculty of Education, Trakya University. The research utilized quantitative methods, including relational (correlational) survey and causal-comparative models. During the data collection process, participants were administered the“Demographic Information Form,”the“Adult Playfulness Scale”(APS), and the“Teacher Self-Efficacy Scale”(TSES). The data were analyzed using the“IBM SPSS 26”software. In addition to descriptive statistics,“Spearman's Rank Correlation Analysis”was employed to determine the relationships between variables, while“Independent Samples T Test,”“Mann-Whitney U,”“Kruskal-Wallis,”and“One-Way ANOVA”were used to identify differences between groups. According to the results of the study, the participants' playfulness was at a moderate level, and no significant differences were found based on gender, class level, type of high school graduated from, or the type of settlement they grew up in. The participants' professional self-efficacy perceptions were found to be at a sufficiently high level. No significant differences were found between self-efficacy perceptions and gender or the type of settlement they grew up in. However, significant differences were observed based on class level and type of high school. Professional self-efficacy scores increased as class level advanced, with 2nd-year students having the lowest, and 3rd- and 4th-year students showing the highest self-efficacy perceptions. Similarly, graduates from Anatolian High Schools had higher scores in all sub-dimensions and the total score of professional self-efficacy compared to graduates from other high schools. When the relationships between the sub-dimensions of playfulness were examined, positive relationships were found between entertainment-seeking motivation and spontaneity, and a negative relationship was found between entertainment-seeking motivation and inhibition. The sub-dimensions of professional self-efficacy were found to be strongly and significantly related to each other. The most striking finding was the positive and significant relationship between playfulness and professional self-efficacy. Specifically, teacher candidates with high entertainment-seeking motivation felt more competent in student engagement, the use of teaching strategies, and classroom management. In conclusion, the research findings indicate that playfulness serves as a supportive factor for the professional self-efficacy perceptions of special education teacher candidates.