Gelişmekte olan piyasalarda finansal derinliğin makroekonomik etkileri
Macroeconomic effects of financial depth in emerging markets
  1. Tez No: 974436
  2. Yazar: GÜLCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, seçilmiş gelişmekte olan ülkelerde finansal derinlik ile makroekonomik performans arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma, finansal derinleşmenin GSYİH büyümesi, enflasyon, işsizlik, cari hesap dengesi, yatırım ve tasarruf gibi temel makroekonomik değişkenleri nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Teorik çerçevede, finansal sistemlerin temel yapısı ve işlevleri incelenmekte, ardından finansal derinlik, ölçüm göstergeleri ve finansal liberalleşme ile ilişkisi tartışılmaktadır. Araştırma ayrıca hem arz odaklı hem de talep odaklı perspektifler aracılığıyla finans-büyüme ilişkisinin teorik temellerini değerlendirmektedir. Ampirik analiz, 1994-2021 dönemi boyunca sekiz gelişmekte olan ülkeyi kapsayan bir panel veri setine dayanmaktadır. Heterojenlik ve seri korelasyona karşı sağlamlık sağlamak için Driscoll-Kraay standart hataları kullanılarak iki sabit etki modeli tahmin edilmiştir. Genel olarak, bulgular finansal derinleşmenin tek başına makroekonomik istikrarı veya büyümeyi garanti etmediğini göstermektedir. Gelişmekte olan ülkeler için, finansal gelişmenin sürdürülebilir ekonomik performansa katkısını artırmak için sağlam düzenleyici çerçeveler, etkili kurumsal yapılar ve hedefli politika önlemleri ile birlikte olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between financial depth and macroeconomic performance in selected developing countries. The study aims to determine how financial deepening affects key macroeconomic variables such as GDP growth, inflation, unemployment, current account balance, investment, and savings. The theoretical framework examines the basic structure and functions of financial systems, followed by a discussion of financial depth, measurement indicators, and its relationship with financial liberalization. The research also evaluates the theoretical foundations of the finance-growth relationship through both supply-side and demand-side perspectives. The empirical analysis is based on a panel data set covering eight developing countries over the period 1994–2021. Two fixed-effects models were estimated using Driscoll-Kraay standard errors to ensure robustness against heterogeneity and serial correlation. Overall, the findings suggest that financial deepening alone does not guarantee macroeconomic stability or growth. For developing countries, financial development must be accompanied by robust regulatory frameworks, effective institutional structures, and targeted policy measures to enhance its contribution to sustainable economic performance.