Küresel işletmelerin yerel kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka imajı bileşenleri kapsamında incelenmesi
Analysis of the local corporate social responsibility activities of global enterprises within the scope of brand image components
- Tez No: 974457
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme süreci, işletmelerin yalnızca ekonomik performanslarıyla değil aynı zamanda toplumsal ve çevresel sorumluluklarıyla da değerlendirildiği bir iş ortamı yaratmıştır. Bu bağlamda Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS), markaların sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmesinde ve marka imajlarının güçlendirilmesinde stratejik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, küresel ölçekte faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI)'in 10 farklı ülkede yürüttüğü yerel KSS projelerini inceleyerek, bu projelerin marka imajı bileşenleri ve Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile uyum düzeyini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; CCI'nın kurumsal web sitesinde yayımlanan proje dokümanları doküman analizi, içerik analizi ve frekans analizi teknikleri ile değerlendirilmiştir. Projeler, öncelikle faaliyet gösterilen ülke bazında sınıflandırılmış; ardından CCI'nın kendi kategorilendirmesine paralel olarak su geri kazanımı, atık yönetimi, kadının güçlenmesi ve gençlerin güçlenmesi başlıkları altında gruplanmıştır. Analiz sürecinde, projelerin konu, hedef kitle, yürütücü kurum, görsel kullanımı ve marka imajı bileşenleri gibi çok boyutlu unsurları kodlanmış; elde edilen veriler, bilgisayar destekli yazılım aracılığıyla kod bulutları ve frekans tabloları şeklinde görselleştirilmiştir. Bulgular projelerin yoğun olarak SKA 3 (Sağlık ve Kaliteli Yaşam), SKA 6 (Temiz Su ve Sanitasyon) ve SKA 4 (Nitelikli Eğitim) hedefleriyle uyumlu olduğunu; buna karşılık SKA 13 (İklim Eylemi), SKA 14 (Sudaki Yaşam) ve SKA 15 (Karasal Yaşam) gibi çevresel odaklı alanlarda proje sayısının görece düşük kaldığını göstermektedir. Marka imajı açısından, projeler en çok kurumsal vatandaşlık, sosyal sorumluluk ve duygusal bağ bileşenlerini güçlendirmektedir. Ülkeler arası karşılaştırmalar Türkiye, Pakistan ve Kazakistan'da proje çeşitliliğinin daha yüksek olduğunu; küçük pazarlarda ise proje kapsamının sınırlı kaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, yerel kültürel unsurların görsel iletişim stratejilerine yansıtılması, markanın“bizden biri”algısını güçlendiren önemli bir faktör olarak tespit edilmiştir.Araştırma sonuçları, CCI'nın KSS stratejisinin“küresel çerçeve – yerel uyarlama”dengesine dayandığını; bu yaklaşımın hem uluslararası itibar hem de yerel toplumsal kabul açısından stratejik avantaj sağladığını göstermektedir. Çalışma, pazarlama literatürüne, KSS faaliyetlerinin marka imajı bileşenleriyle bütünleşik olarak incelendiği bir model sunması bakımından katkı sağlamaktadır. Uygulama açısından ise, çevresel sürdürülebilirlik projelerinin artırılması, küçük pazarlarda proje çeşitliliğinin geliştirilmesi ve marka imajının tüm bileşenlerinin dengeli desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The process of globalization has created a business environment in which enterprises are evaluated not only by their economic performance but also by their social and environmental responsibilities. In this context, Corporate Social Responsibility (CSR) emerges as a strategic tool for brands to gain sustainable competitive advantage and strengthen their brand image. This study aims to examine the local CSR projects implemented by Coca-Cola İçecek (CCI), a global-scale company, in 10 different countries, and to reveal the extent to which these projects align with brand image components and the United Nations 2030 Sustainable Development Goals (SDGs). A qualitative research method was adopted, and the project documents published on CCI's corporate website were evaluated through document analysis, content analysis, and frequency analysis techniques. Projects were first classified based on the country of implementation, and then grouped under the categories of water recovery, waste management, women's empowerment, and youth empowerment, in line with CCI's own categorization. During the analysis process, multidimensional elements such as project topic, target audience, implementing organization, use of visuals, and brand image components were coded; the data obtained were visualized through word clouds and frequency tables using computer-assisted analysis software. The findings indicate that the projects are predominantly aligned with SDG 3 (Good Health and Well-being), SDG 6 (Clean Water and Sanitation), and SDG 4 (Quality Education), while the number of projects in environmentally focused areas such as SDG 13 (Climate Action), SDG 14 (Life Below Water), and SDG 15 (Life on Land) remains relatively low. In terms of brand image, the projects primarily strengthen the components of corporate citizenship, social responsibility, and emotional connection. Cross-country comparisons show that project diversity is higher in Turkey, Pakistan, and Kazakhstan, whereas in smaller markets the scope of projects remains limited. Moreover, the incorporation of local cultural elements into visual communication strategies has been identified as a significant factor in reinforcing the perception of the brand as“one of us.”The results of the study demonstrate that CCI's CSR strategy is based on a“global framework – local adaptation”balance, which provides strategic advantages in terms of both international reputation and local societal acceptance. The study contributes to the marketing literature by presenting a model that examines CSR activities in an integrated manner with brand image components. In practical terms, it is recommended to increase environmental sustainability projects, enhance project diversity in smaller markets, and support all brand image components in a balanced manner.