The Church of Ohrid in the context of the 18th century Ottoman institutional developments
18. yüzyıl osmanlı kurumsal gelişmeleri bağlamında Ohri Kilisesi
  1. Tez No: 974461
  2. Yazar: NIKOLA KJIRIKJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYRAKTAR TELLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Osmanlı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
1767 yılında Ohri Ortodoks Başpiskoposluğu, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi'nin yetkisi altına girmiştir. Bugüne kadar yapılan sınırlı sayıdaki araştırma, daha çok kilise ve yerel tarih yazımı çerçevesinde kalmıştır. Bu çalışma, Osmanlı belgeleri ışığında feshi yeniden değerlendirmeyi, 1767 öncesindeki süreci ve gelişmeleri daha geniş bir Osmanlı bağlamında, yeni bir bakış açısıyla ve Osmanlı gayrimüslimlerinin idari, ekonomik ve sosyal tarihi üzerine yapılan son araştırmalar ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, Ohri Kilisesi'nin 18. yüzyıldaki tarihinin doğrusal bir gerilemeden ziyade dalgalanmalarla şekillendiğini, bunun da mali toparlanma, yerel seçkinlerin rolü ve Kilise'nin Osmanlı yapılarıyla bütünleşmesi gibi unsurlardan etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, Osmanlı döneminde Ohri Kilisesi ile İstanbul Patrikhanesi arasındaki ilişkilere dair de farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Önceki literatürde bu bağ çoğunlukla düşmanca ya da Patrikhane'nin hâkimiyetinde tanımlanmışken, bu çalışma dinamiklerin çok daha karmaşık olduğunu göstermektedir. Bu ilişkiler, Osmanlı idaresi de dahil olmak üzere birçok aktörü kapsamış; Ohri Kilisesi hem Patrikhane ile çatışmalar hem de işbirlikleri yaşamış, ayrıca Osmanlı toplumu ve idaresinde daha önce kabul edilenden daha etkin bir rol oynamıştır. Bu çerçevede, Ohri Kilisesi'nin İstanbul Patrikhanesi'ne bağlanması, tek bir sebepten değil, çok sayıda etkenin kesişiminden doğmuştur. Bu bakımdan tez, Osmanlı kilise tarihi yazımındaki tartışmalara yeni bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1767, the Orthodox archbishopric of Ohrid came under the jurisdiction of the Orthodox Patriarchate of Constantinople. The limited number of studies conducted so far has remained within the confines of ecclesiastical and local historiographies. This study aims to reevaluate the abolishment in the light of Ottoman documents and explore the process of abolishment and the events on the eve of 1767 within the broader Ottoman context, from a new perspective, and in the light of recent research on the administrative, economic and social history of Ottoman non-Muslims. The findings of this study show that the 18th-century history of the Church of Ohrid was characterized by fluctuation rather than a linear decline, influenced by financial recovery, the role of local elites, and the Church's integration into Ottoman structures. This dissertation offers a different perspective on the relationship between the Church of Ohrid and the Patriarchate in Istanbul during the Ottoman period. While previous historiography has typically defined this relationship as mostly as predominantly hostile or dominated by the Patriarchate, this study demonstrates that the dynamics were far more complex. They involved multiple actors, including the Ottoman administration. The Church of Ohrid functioned as a separate institution that experienced both conflict and cooperation with the Patriarchate and played a more active role in Ottoman society and administration than previously acknowledged. In this context, the annexation of the Church of Ohrid by the Patriarchate of Constantinople was the result of multiple intersecting factors. In this sense, this dissertation also contributes new insights to Ottoman ecclesiastical historiographical debates.