Yılmaz Karakoyunlu'nun romanlarında zaman, mekân ve şahıslar dünyası
The world of time, space and persons in Yılmaz Karakoyunlu's novels
  1. Tez No: 974554
  2. Yazar: GONCA GÜL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte yakın tarihimizde birçok olay meydana gelmiştir. Bu olaylar dönemin yazarları tarafından yorumlanarak okura aktarılmıştır. Siyasetin bu denli insan yaşamının içine girdiği süreçte, kaleme alınan eserler dönemin dil, üslup ve kültürel varlığı üzerinde bir ayna görevi görmüştür. Yılmaz Karakoyunlu da kaleme aldığı romanlarıyla bu bağlamda yaşadığı ve anlattığı döneme ışık tutmuştur. Romanlarında yakın tarihimizde yaşanan olayları konu alan Karakoyunlu geriye on roman bırakmıştır. Çalışmamızda Yılmaz Karakoyunlu'nun romanlarında zaman, mekân ve şahıslar dünyası üzerine bir inceleme yapılmıştır. Çalışmaya konu olan eserler nitel analiz metodu yöntemi ve doküman analizi ile incelenerek aktarılmıştır. Romanların ele aldığı konular araştırılarak dönemin gerçek (tarihî) kişileri tespit edilmiştir. Tespit edilen kişilerin hayatları incelenerek kurgusal karakterlerden ayrılmıştır. Söz konusu romanlar üzerinde detaylı bir inceleme yapılmış; anlattığı dönemin özellikleri, yazarın dil ve üslubu romanların tahlili ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the establishment of the Republic, many events occurred in our recent history. These events were interpreted by the writers of the period and conveyed to the readers. In the process in which politics entered into human life to such an extent, the works written served as a mirror on the language, style and cultural existence of the period. In this context, Yılmaz Karakoyunlu shed light on the period he lived and narrated with his novels. Karakoyunlu, whose novels are about the events in our recent history, left behind ten novels. In our study, an analysis was made on the world of time, space and persons in Yılmaz Karakoyunlu's novels. The works subject to the study were examined and transferred by qualitative analysis method and document analysis. The subjects of the novels were investigated and the real (historical) people of the period were identified. The lives of the identified people were examined and separated from the fictional characters. A detailed examination was made on the novels in question; the characteristics of the period described, the language and style of the author were determined by analysing the novels.