Tütün mamulü kullanımının azaltılmasını engelleyen uygulamalar ve yeni nesil elektronik tütün mamulü kullanımı
Preventing practices for reducing tobacco product use and the use of next-generation electronic tobacco products
- Tez No: 974557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, Türkiye'de sigara kullanımındaki artışa etki ettiği düşünülen tütün mamulü reklam, promosyon ve sponsorluk (RPS) uygulamaları ve elektronik tütün mamulü kullanıcı yaklaşımları ile kaçak sigara piyasasının incelenmesidir. Bu amaçla konuyla ilgili farklı paydaşlar ile görüşmeler yapılmıştır. RPS uygulamalarının tespiti için İzmir ili ilçelerinde 384 tütün mamulü satış noktası ile 68 eğlence işletmesinde gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Elektronik ısıtılan tütün ürünü (ITÜ) kullanıcı yaklaşımlarını tespit etmek için İzmir ilinde 100 kullanıcı ile yüz yüze anket yapılmıştır. Kaçak sigara piyasası ile ilgili araştırma kapsamında İzmir ilinde sokaklardan 1.068 adet boş sigara paketi toplanmıştır. RPS verileri nitel analiz yöntemleriyle, ITÜ anket verileri SPSS ile parametrik/non-parametrik testler vasıtasıyla, boş sigara paketleri ise ilgili mevzutta yer alan tanımlamalar üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında; Türkiye'de yasalarda yer almayan tütün mamulü RPS uygulamaları ile karşılaşılmış olup, ITÜ'nün eski ve yeni kullanıcılara cazip gelen yeni bir tütün mamulü olarak ortaya çıktığı ve yaygınlaşabileceği, İzmir'de kaçak sigara piyasasının yasal piyasanın %7,68'i kadar olduğu, söz konusu faktörlerin Türkiye'de toplam tütün kullanımının artmasına pozitif katkı yaptığı, bu kapsamda gerek mevzuat, gerekse uygulamaya dönük yeni tedbirlerin tanımlanmasına ihtiyaç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the research is to identify the tobacco product advertising, promotion, and sponsorship (TAPS) practices, as well as the attitudes of electronic tobacco product users and the illicit cigarette market, believed to impact the increase in smoking in Turkey. For this purpose, interviews were conducted with different stakeholders. Observations and interviews were conducted at 384 tobacco retail points and 68 entertainment establishments in the central districts of Izmir to identify TAPS practices. A face-to-face survey was conducted with 100 users in Izmir to identify approaches related to the use of electronic heated tobacco products. As part of the research on illicit cigarette market, 1.1068 empty cigarette packages were collected from the streets of Izmir. TAPS data underwent qualitative analysis methods, survey data related to heated tobacco products were analyzed using parametric/non-parametric tests in SPSS, while empty cigarette packages were analyzed based on definitions outlined in relevant regulations. As part of the research, TAPS practices for tobacco products that are not included in the law in Turkey have been encountered. It was observed that electronic heated tobacco products have emerged as a new tobacco product appealing to both existing and new users and may become widespread. In Izmir, the illicit cigarette market accounts for approximately 7.68% of the legal market. These factors contribute positively to the overall increase in tobacco use in Turkey, highlighting the need for new measures in legislation and implementation.