Biomimetic transformation: How biomimetic design can be utilized for environmental sustainability through architectural regeneration projects
Biyomimetik dönüşüm: Mimari yenileme projeleri aracılığıyla çevresel sürdürülebilirlik için biyomimetik tasarımdan nasıl faydalanılabilir
  1. Tez No: 974572
  2. Yazar: NURCİHAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCEL VELLİNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Oxford Brookes Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
Özet
Doğa, her türlü gelişmenin ana ilham kaynağıdır ve yenileyici kapsamda kullanıldığında insanlığa daha fazlasını sağlama kapasitesine sahiptir, sağlık ve zenginlik gibi (Svec, 2011). Bu nedenle, ekolojik sistem ile yapı sistemleri arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla biyolojinin mimariye entegrasyonu ilgi kazanmıştır (Blok ve Gremmen, 2016). Doğanın yenileyici ve kendini onarıcı özelliklerinin tasarım sürecine dahil edilmesi, mimari dönüşüm projelerinin çevresel sürdürülebilirliği açısından bir zorunluluktur. Bu noktada, doğanın dokularını, süreçlerini ve işlevlerini kopyalayan biyomimetik tasarım doğa tarafından geliştirilmiş çözümlere dayandığından bir zorunluluk olarak görünmektedir (Rao, 2014). Sürdürülebilirlik açısından Avrupanın önde gelen ülkelerinden biri olan Birleşik Krallık, biyomimikrinin güncel durumunun ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için nasıl kullanıldığının araştırılması için iyi bir bağlamdır. Araştırmanın metodolojisi, üç örnek olay incelemesi ile ağırlıklı olarak literatür taramasıdır; Waterloo Tren İstasyonu, Gherkin Kulesi ve Cylde Oditoryumu. Araştırmanın en önemli bulguları örnek çalışmalarda en az ekosistem seviyesindeki biyomimikriye dikkat edilmiş olması ve biyomimetik örneklerin kentsel bağlamda bağlamsal uyumunun olmayışıdır. Bu çalışma biyomimikri, eko-sürdürülebilirlik ve kentsel yenileme başlıklarını bir araya getirerek mimarlık alanındaki araştırmalara çok disiplinli bir yaklaşımla katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nature is the major inspiration for all kinds of developments and is capable of providing more for humanity, like health and wealth, if it is utilized under a regenerative scope (Svec, 2011). Therefore, the integration of biology into architecture has gained attraction in order to reinforce the links between ecological and building systems (Blok and Gremmen, 2016). The incorporation of the regenerative and self-healing features of nature into the design process is a necessity, considering the environmental sustainability of architectural regeneration schemes. In this context, biomimetic design, which copies nature's patterns, processes and functions, seems a necessity because it is about the solutions refined and developed by nature (Rao, 2014). The UK, as being one of the leading countries in Europe in terms of sustainability, is a profitable context to investigate the present cases about how biomimicry is used to achieve environmental sustainability and what is the ultimate situation. The methodology of the research is mainly a literature review with three case study investigations: Waterloo Train Station, Gherkin Tower and Cylde Auditorium. The most important finding is the least attention on ecosystem level biomimicry and the lack of contextual harmony of biomimetic samples in urban context. The thesis contributes to the research field in terms of a multidisciplinary approach to architecture by bringing three different titles together: biomimicry, eco-sustainability and urban regeneration.