Türkiye yüzyılı maarif modeli çerçevesinde geliştirilen Türk dili ve edebiyatı dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the Turkish language and literature curriculum developed within the framework of the Turkish century education model according to teachers' opinions
- Tez No: 974578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH VEYİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Turkish Language and Literature, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde geliştirilen 2024 Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programı'nı öğretmen görüşleri ışığında incelenmektir. Bu doğrultuda lise kademesinde görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Araştırmada, Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programı'nın amaç ve hedefleri, programda yer alan öğrenme çıktıları, tema ve konu kapsamı, programın işlevselliği, edebiyat atölyeleri, ölçme ve değerlendirme süreçlerine ilişkin görüşler incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmacı olaya müdahale etmeden durumu derinlemesine incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma grubu maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve öğretmen görüşleri gönüllülük esasına dayalı olarak alınmıştır. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bu araştırma kapsamında öğretmen görüşlerine dayalı olarak Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programı çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Veri analizleri sonucunda öğretmenlerin büyük çoğunluğunun programın öğrenci merkezli yapısını ve temel becerilere dayalı yaklaşımını genel olarak olumlu değerlendirdikleri görülmüştür. Ancak uygulama sürecine yönelik bazı kaygılar taşındığı tespit edilmiştir. Tema, kazanım ve içerik ilişkisi tutarlı bulunmuş ancak bazı uyumsuzluklara dikkat çekilmiştir. İçeriklerin öğrenci düzeyine uygunluğu konusunda çeşitli görüşler dile getirilirken etkinliklerin farklı okul türlerinde uygulama zorluğu doğurabileceği belirtilmiştir. Bu araştırma sonucunda, Türk dili ve edebiyatı dersi öğretim programının yenilikçi yönleriyle dikkat çektiği ancak uygulamada bazı yapısal ve işlevsel sorunların öğretmenler tarafından dile getirildiği belirlenmiştir. Programın öğrenci merkezli, beceri temelli ve atölye odaklı yapısı olumlu karşılanmış ancak bu yapının okullarda karşılık bulabilmesi için ders saatlerinin artırılması, sınıf mevcutlarının azaltılması ve merkezi sınavlara yönelik güncellemelerin gerektiği ifade edilmiştir. Başta ölçme ve değerlendirme süreçleri olmak üzere öğretmenlerin de bu sürece uyum sağlayabilmesi için hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the 2024 Turkish Language and Literature Course Curriculum developed within the framework of the Turkey Century Education Model in light of teachers' opinions. In this regard, the opinions of Turkish Language and Literature teachers working at the high school level were collected. The study examined opinions regarding the aims and objectives of the Secondary Education Turkish Language and Literature Course Curriculum, the learning outcomes included in the program, the scope of themes and topics, the functionality of the program, literature workshops, and assessment and evaluation processes. The study employed a case study, one of the qualitative research designs. The researcher aimed to examine the situation in depth without intervening in the event. The study group was determined using the maximum diversity sampling method, and teachers' opinions were obtained on a voluntary basis. A semi-structured interview form was used in the study, and the data obtained were analyzed using content analysis. Within the scope of this research, the Turkish Language and Literature Course Curriculum was examined in various aspects based on teachers' opinions. Data analysis revealed that the vast majority of teachers generally evaluated the student-centered structure of the program and its approach based on basic skills positively. However, some concerns regarding the implementation process were identified. The relationship between theme, learning outcomes, and content was found to be consistent, but some inconsistencies were noted. While various opinions were expressed regarding the suitability of the content for the students' level, it was stated that the activities could be difficult to implement in different types of schools. This research revealed that while the Turkish language and literature course curriculum attracted attention with its innovative aspects, teachers pointed out some structural and functional problems in its implementation. The program's student-centered, skill-based, and workshop-focused structure was positively received, but it was stated that in order for this structure to be implemented in schools, it was necessary to increase class hours, reduce class sizes, and make updates to central exams. It was emphasized that in-service training should be expanded so that teachers could adapt to this process, particularly with regard to measurement and evaluation processes.