Standart bir civatanın diş çekme prosesinin sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesi
Thread rolling process of a standard bolt by finite element method
- Tez No: 974586
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, standart ISO 4014 M30 cıvatanın düz kalıp yöntemi ile diş çekme prosesi sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanılarak modellenmiş ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, diş çekme sürecinde sıfır ayarı ve operasyon hızının ürün kalitesi üzerindeki etkilerini sayısal ve deneysel olarak incelemek ve süreç parametrelerinin optimizasyonu için öneriler geliştirmektir. Modelleme çalışmaları Simufact Forming yazılımının Rolling modülü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 42CrMo4 malzemesinden üretilmiş M30x200 boyutlarındaki cıvatalar için, Coulomb sürtünme modeli ve farklı kalıp ilerleme hızları kullanılarak simülasyonlar yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda ise, aynı boyut ve malzemedeki cıvatalar endüstriyel düz kalıp diş ovalama tezgâhında işlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, sıfır ayarının diş formunun standartlara uygun oluşmasında kritik rol oynadığını, ayar hatalarının çapaklanma, kontur bozukluğu ve tolerans dışı ölçülere yol açtığını göstermiştir. Operasyon hızının artması, üretim süresini kısaltmakla birlikte 1800 mm/s üzerindeki değerlerde deformasyon davranışının agresifleştiği ve yüzey kalitesinin azaldığı belirlenmiştir. Sayısal modelleme ile deneysel bulgular arasında yüksek korelasyon elde edilmiş, FEM tabanlı yaklaşımın proses tasarımında etkin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the thread rolling process of a standard ISO 4014 M30 bolt was modelled using the FEM and compared with experimental results. The aim of the study is to investigate the effects of zero adjustment and operation speed on product quality both numerically and experimentally, and to provide recommendations for the optimisation of process parameters. Modeling studies were carried out using Simufact Forming software. Simulations were performed for M30x200 bolts made of 42CrMo4 material, employing the Coulomb friction model and various die feed rates. In the experimental phase, bolts of the same dimensions and material were processed on an industrial flat die thread rolling machine. The results showed that zero adjustment plays a critical role in forming the thread profile in accordance with standards, while adjustment errors cause burr formation, contour distortion, and out-of tolerance dimensions. It was determined that deformation behavior becomes more aggressive and surface quality decreases at operating speeds above 1800 mm/s. A high correlation was achieved between the numerical modelling and the experimental findings, demonstrating the effectiveness of the FEM-based approach in process design.