Erkek egemen mesleklerde çalışan bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük ve benlik farklılaşmasının ilişki doyumuna etkisi
The effect of intolerance of uncertainty and differentiation of self on relationship satisfaction among individuals working in male-dominated professions
  1. Tez No: 974635
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ANAÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada erkek egemen mesleklerde çalışan bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük ve benlik farklılaşması düzeylerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma grubu, Türkiye genelinde asker, polis, zabıta, güvenlik görevlisi, gardiyan ve mühendis gibi erkek egemen mesleklerde çalışan 24-60 yaş arası 316 erkek ve 108 kadın olmak üzere toplam 424 katılımcı yer almaktadır. Bu çalışmada amaçsal örneklem yöntemi olan ölçüt örneklem yöntemi uygulanmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ), Benlik Farklılaşması Ölçeği Kısa Formu (BFE-KF) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda belirsizliğe tahammülsüzlük ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Benlik farklılaşması ile ilişki doyumu arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, belirsizliğe tahammülsüzlük ve benlik farklılaşmasının ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Demografik değişkenler açısından ise yaş, ilişki süresi, evlenme biçimi ve sosyoekonomik düzey gibi değişkenlerin ilişki doyumu üzerinde anlamlı farklılıklara yol açtığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, erkek egemen mesleklerde çalışan bireylerin mesleki stres faktörlerinin özel yaşamlarına yansıdığını ve romantik ilişkilerinde doyumu etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of intolerance of uncertainty and self-differentiation levels on relationship satisfaction of individuals working in male-dominated professions were examined. The study group consists of a total of 424 participants, including 316 men and 108 women, aged 24-60, working in male-dominated professions such as soldiers, police officers, security guards, prison officers, and engineers across Turkey. The purposive sampling method, specifically the criterion sampling method, was applied in this study. Data were collected using the Demographic Information Form, Intolerance of Uncertainty Scale (IUS), Self-Differentiation Scale Short Form (SDS-SF), and Relationship Satisfaction Scale (RSS). The results of the research revealed a significant negative relationship between intolerance of uncertainty and relationship satisfaction. A significant positive relationship was found between self-differentiation and relationship satisfaction. Additionally, intolerance of uncertainty and self-differentiation were found to significantly predict relationship satisfaction. In terms of demographic variables, significant differences in relationship satisfaction were observed based on age, relationship duration, marriage type, and socioeconomic level. The findings indicate that the professional stress factors of individuals working in male-dominated professions affect their personal lives and influence their satisfaction in romantic relationships.