Sürdürülebilir destinasyon yönetimi kapsamında macera turizmi üzerine nitel bir değerlendirme
A qualitative assessment of adventure tourism withinthe scope of sustainable destination management
  1. Tez No: 974636
  2. Yazar: ŞENOL KARABALTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kastamonu'nun Daday, Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde sürdürülebilir destinasyon yönetimi çerçevesinde macera turizminin mevcut durumunu çok paydaşlı bir yaklaşımla incelemek ve elde edilen nitel bulgular doğrultusunda uygulanabilir stratejik öneriler geliştirmektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması deseniyle yapılandırılmıştır. Çalışmaya katılanlar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniğiyle seçilmiş; yerel halk, turistler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri bu araştırmada görüşlerine başvurulan temel paydaşları oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla gerçekleştirilen yüz yüze derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmış; görüşme formu, alan yazın ve uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Toplanan veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş; bölgenin macera turizmi potansiyeli ve mevcut yönetim yapısına ilişkin bulgular değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, turist deneyimlerinde doğayla bütünleşme, macera ve keşif unsurlarının ön planda olduğunu; ancak altyapı eksiklikleri, güvenlik sorunları ve profesyonel rehberlik yetersizliğinin deneyimi olumsuz etkilediğini göstermektedir. Yerel halkın turizm süreçlerine katılımının oldukça sınırlı olduğu; bu durumun hem yerel kalkınmayı zayıflattığı hem de turizme yönelik aidiyet duygusunu olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, doğal ve kültürel varlıkların korunması, turist deneyimlerinin niteliğinin artırılması ve yerel halkın sürece etkin katılımının sağlanmasını önceleyen, çok paydaşlı iş birliğine dayalı sürdürülebilir bir yönetişim yaklaşımına ihtiyaç duyulduğu ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, bölgenin sosyo-kültürel, çevresel ve yönetsel özelliklerini dikkate alan ve sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu bir yaklaşıma dayanan bütüncül bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the current state of adventure tourism within the framework of sustainable destination management in the districts of Daday, Azdavay, and Pınarbaşı in Kastamonu through a multi-stakeholder approach, and to develop applicable strategic recommendations based on the qualitative findings obtained. The research was structured using a qualitative research method and a case study design. The participants were selected through criterion sampling, one of the purposive sampling techniques; local residents, tourists, public institutions, non-governmental organizations, and private sector representatives constituted the main stakeholders consulted in this study. Data were collected through in-depth face-to-face interviews conducted using a semi-structured interview form, which was developed in line with the relevant literature and expert opinions. The data collected were analyzed using thematic analysis, and the findings regarding the adventure tourism potential and the existing management structure of the region were evaluated. The findings indicate that elements such as immersion in nature, adventure, and exploration predominate in tourist experiences; however, deficiencies in infrastructure, security problems, and the lack of professional guiding services negatively affect the experience. It was determined that the participation of local residents in tourism processes is highly limited, which both weakens local development and adversely affects the sense of ownership towards tourism. As a result of the research, it was revealed that there is a need for a sustainable governance approach based on multi-stakeholder cooperation that prioritizes the conservation of natural and cultural assets, the enhancement of the quality of tourist experiences, and the active participation of local communities in the process. In this context, a comprehensive assessment was presented that takes into account the socio-cultural, environmental, and managerial characteristics of the region and is aligned with sustainable development objectives.