Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası hukukun rolü
Role of international law in combating global climate change
  1. Tez No: 974668
  2. Yazar: MERT KAVRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küresel iklim değişikliğini tüm neden ve sonuçlarıyla açıklamakta, konuya ilişkin bilinmesi gereken temel kavram ve sorunları irdelerken, kamuoyunda tartışılan çeşitli çözüm yollarını incelemektedir. Çalışmada, uluslararası iklim değişikliği hukukunun nerede ve nasıl konumlandırılacağı, uluslararası iklim değişikliği hukukunu meydana getiren uluslararası toplantı ve sözleşmelerin neler olduğu, milletlerarası antlaşmaların öngördüğü iklim rejimi ve Türk hukuku bakımından son durum ele alınmaktadır. Bu çalışma, uluslararası hukukun küresel iklim değişikliğiyle mücadeledeki fonksiyonunu ortaya koyarken, uluslararası hukukun iklim kriziyle daha etkin bir mücadele sağlayabilmesi için çeşitli öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explains global climate change with all its causes and effects, examines the essential concepts and issues that should be known about the topic, and analyses various solutions discussed in the public debate. In this study, where and how to position international climate change law, international meetings and conventions that constitute international climate change law, the climate regime envisaged by international treaties and the current situation concerning Turkish law are discussed. This study aims to present the function of international law in combating global climate change and to offer various suggestions for international law to enable a more effective struggle against the climate crisis.