Üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklik ve umut düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between cognitive flexibility and hope levels of university students
  1. Tez No: 974667
  2. Yazar: FATİMA SÜMEYYE SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklikleri ile umut düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte bilişsel esneklik ve umut düzeyinin bazı sosyodemografik değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2024-2025 yılında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nde öğrenim gören 409 (%55,50'si kadın, %44,50'si erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada veriler; Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ), Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla elde edilmiştir. Bilişsel esneklik ile umut arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayı; cinsiyete göre farkları değerlendirmek için Bağımsız Örneklem T-testi; sosyoekonomik düzey, öğrenim görülen fakülte, sınıf düzeyi, ebeveynlerin eğitim durumu ve kardeş sayısı gibi demografik değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla ise ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin; bilişsel esneklik düzeyleri ile umut düzeyleri arasında güçlü ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca bilişsel esneklik düzeyinin, umut düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklik ve umut düzeyleri, cinsiyet, sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; kardeş sayısı, aile gelir düzeyi ve fakülte türü açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between cognitive flexibility and hope levels among university students. In addition, it investigated whether cognitive flexibility and hope levels significantly differed according to certain sociodemographic variables. The sample of the study consisted of 409 university students (55.50% female, 44.50% male) enrolled at Bandırma Onyedi Eylül University during the 2024–2025 academic year. Data were collected using the Cognitive Flexibility Scale (CFS), the Dispositional Hope Scale (DHS), and a Personal Information Form. The Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was used to analyze the relationship between cognitive flexibility and hope, the Independent Samples t-test was conducted to examine differences by gender, and the ANOVA test was employed to determine differences based on demographic variables such as socioeconomic status, faculty, grade level, parents' educational background, and number of siblings. The results revealed a strong positive correlation between cognitive flexibility and hope levels among university students. Furthermore, cognitive flexibility was found to be a significant predictor of hope. Cognitive flexibility and hope levels significantly differed according to gender, grade level, and parental education level, whereas no significant differences were observed in terms of number of siblings, family income level, or faculty type.