From phase-engineered MoAlB to MOB Mbene-MOF nanocomposites: a viable route to high-performance electrocatalysts for hydrogen evolution
Moalb'nin faz mühendisliğiyle MOB mbene-MOF nanokompozitlerine dönüştürülmesi: yüksek performansli elektrokatalizör üretimi için yenilikçi bir yaklaşim
  1. Tez No: 974670
  2. Yazar: TUĞSER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel enerji krizinin derinleşmesi ve fosil yakıt tüketiminin çevresel etkileri, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacı önemli ölçüde artırmıştır. Bu bağlamda, hidrojen; yüksek kütle başına enerji yoğunluğu ve kullanım sırasında sıfır karbon salınımı sayesinde umut vadeden bir enerji taşıyıcısı olarak öne çıkmaktadır. Elektrokatalitik su ayrıştırması, hidrojen üretimi için çevre dostu ve verimli bir yöntem sunsa da, bu sürecin yaygın uygulaması, hem hidrojen (HER) hem de oksijen (OER) üretim reaksiyonlarını kolaylaştırabilecek yüksek performanslı ve ucuz elektrokatalizörlere olan gereksinim nedeniyle sınırlanmaktadır. Son yıllarda, iki boyutlu geçiş metali borürleri (MBene'ler), yüksek elektriksel iletkenlikleri, kimyasal kararlılıkları ve geniş yüzey alanları sayesinde yeni nesil elektrokatalizörler olarak dikkat çekmektedir. Bu tezde, HER reaksiyonu için yüksek verimli MBene tabanlı nanoyapılar tasarlamak amacıyla iki aşamalı bir strateji geliştirilmiştir. Tezin ilk bölümünde, üçlü geçiş metali borürleri (MAB fazı) ailesinin bir üyesi olan MoAlB kullanılarak Mo2AlB2'nin sentezi ve kimyasal karakterizasyonu araştırılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, bağ yapısı açısından MoB MBene için en uygun öncül faz olarak kabul edilen Mo2AlB2'yi elde etmeye yönelik yeni bir yöntem geliştirmektir. Ancak, Mo2AlB2 metastabil bir fazdır ve geleneksel katı hâl yöntemleriyle doğrudan sentezlenmesi mümkün değildir. Literatürde raporlanan mevcut teknikler genellikle yüksek sıcaklık, uzun süreli reaksiyonlar ve çok aşamalı işlem adımları gerektirmektedir. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için, daha verimli ve düşük sıcaklıkta gerçekleştirilebilen bir sentez yöntemi geliştirilmiştir. Reaksiyon, düşük sıcaklıkta NH4Cl'nin termal bozunması sonucu yerinde (in situ) üretilen HCl gazı kullanılarak 450 °C'de 2 saat boyunca gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemle, yüksek saflıkta Mo2AlB2 tek adımda başarıyla elde edilmiştir. XRD, SEM, TEM, EDX, ICP-MS ve XPS teknikleri ile yapılan yapısal ve bileşimsel analizler, Mo2AlB2'nin başarıyla sentezlendiğini ve MoB MBene için uygun bir öncül olduğunu doğrulamıştır. Tezin ikinci bölümünde, MoAlB fazından MoB MBene üretimi için ZnCl2 Lewis asidi içeren ergimiş tuz aşındırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen MBene, daha sonra nikel bazlı bir metal-organik kafes yapı (MOF) olan Ni-BDC ile birleştirilmiş ve farklı katkı oranlarında solvotermal yöntemle nikel köpük üzerine doğrudan kaplanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Ni-BDC'nin yüksek yüzey alanı ve MoB MBene'in üstün elektriksel iletkenliğinden yararlanarak HER için aşırı potansiyeli azaltabilecek, iyi entegre olmuş arayüzeylere sahip bir nanokompozit üretmektir. 10 mA cm-2 akım yoğunluğunda, % 7,5 ağırlıkça MoB içeren nanokompozit 214 mV'luk bir aşırı potansiyel sergilemiştir. 400 °C'de tavlama sonrası oluşan nikel nanoparçacıkları yüzey alanını daha da artırmış ve aşırı potansiyel değeri 120 mV'a kadar düşmüştür. Ayrıca, yapılan kronopotansiyometrik analizler, optimize edilen katalizörün 50 mA cm-2 akım yoğunluğunda 50 saat boyunca kararlı performans gösterdiğini ortaya koymuş ve uzun vadeli dayanıklılığını kanıtlamıştır. Bu çalışma, MBene benzeri malzemeler için verimli bir sentez yolu sunmakta ve bunların MOF'larla birlikte hiyerarşik nanokompozitler içinde elektrokatalitik hidrojen üretimi amacıyla nasıl entegre edilebileceğini ortaya koymaktadır. Bulgular, yalnızca iki boyutlu borür malzemeleri için sentez araçlarını genişletmekle kalmamakta, aynı zamanda MBene-MOF mimarilerinin yeşil enerji uygulamaları için taşıdığı potansiyeli de ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing global energy crisis and the environmental consequences of fossil fuel consumption have accelerated the search for clean and sustainable energy sources. Among these, hydrogen has emerged as a promising energy carrier due to its high gravimetric energy density and zero-carbon emissions upon use. Electrocatalytic water splitting offers a green and efficient route to hydrogen generation, but its widespread application is hindered by the need for high-performance, earth-abundant electrocatalysts capable of facilitating both the hydrogen evolution reaction (HER) and oxygen evolution reaction (OER). Two-dimensional (2D) transition metal borides, known as MBenes, have recently gained attention as next-generation electrocatalysts owing to their high electrical conductivity, chemical stability, and large surface area. In this thesis, a two-step strategy was developed to design MBene-based nanostructures for efficient HER catalysis. In the first part of this thesis, the synthesis and chemical characterization of Mo2AlB2 were investigated using MoAlB, a member of the ternary transition metal boride (MAB phase) family. The primary objective of this study was to develop a novel approach for obtaining Mo2AlB2, which is considered the most suitable precursor phase for MoB MBene due to its favorable bonding characteristics. However, Mo2AlB2 is metastable and cannot be synthesized directly through conventional solid-state methods. Existing techniques reported in the literature typically require high temperatures, prolonged reaction times, and multiple processing steps. To address these limitations, a more efficient, low-temperature synthesis method was developed. The reaction was carried out at 450 °C for 2 hours using HCl gas, which was generated in situ through the thermal decomposition of NH4Cl. This process enabled the production of high-purity Mo2AlB2 in a single step. Structural and compositional analyses using XRD, SEM, TEM, EDX, ICP-MS and XPS confirmed the successful synthesis of Mo2AlB2 as a viable precursor for MoB MBene. In the second part of the thesis, MoB MBene was synthesized from the MoAlB phase using a Lewis acid molten salt etching method. The as-obtained MBene was then combined with Ni-BDC, a nickel-based metal-organic framework (MOF), and deposited directly onto nickel foam via a solvothermal process at varying loading ratios. The aim was to fabricate a nanocomposite with a well-integrated interface that could lower the overpotential for HER by harnessing the high surface area of Ni-BDC and the excellent electrical conductivity of MoB MBene. At a current density of 10 mA cm-2, the nanocomposite containing 7.5 wt.% MoB MBene exhibited an overpotential of 214 mV. Upon annealing at 400 °C, the formation of nickel nanoparticles further increased the surface area, resulting in a significantly reduced overpotential of 120 mV. Moreover, chronopotentiometric analysis demonstrated remarkable long-term stability, with the optimized catalyst maintaining consistent performance over 50 hours at 50 mA cm-2. This work introduces an efficient synthesis route for MBene-type materials and demonstrates their successful integration into hierarchical nanocomposites for electrocatalytic hydrogen production. The findings not only expand the synthetic toolbox for 2D boride materials but also underscore the promise of MBene-MOF architectures in green energy applications.