Lisans programlarında yer alan yaylı sazlar topluluğu dersine ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions regarding undergraduate programs the string ensemble course in
  1. Tez No: 974713
  2. Yazar: NAZLI ULU ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM AKIN KUMTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, müzik eğitimi ve müzik bilimleri lisans programlarında yer alan grup performansına dayalı derslerin öğretim sürecinde karşılaşılan uygulama temelli sorunları, ilgili öğretim elemanlarının deneyimlerinden yola çıkarak betimlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada özellikle grup içi çalışmalarda öne çıkan sağ el yay teknikleri, sol el pozisyonları ve müzikaliteye dair uygulamaların eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesinde yaşanan zorluklar incelenmiştir. Veri toplama süreci nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) desenine göre yapılandırılmış ve bu doğrultuda yarı yapılandırılmış görüşme formları geliştirilmiştir. Görüşmeler, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde görev yapan ve ilgili grup derslerini aktif olarak yürüten yedi öğretim elemanıyla birebir olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve betimsel olarak raporlanmıştır. Analiz sonuçları, öğrencilerin grup dersleri kapsamında özellikle sağ el yay kontrolünde tutarlılık sağlayamama, sol el tekniklerinde yeterli koordinasyonu kuramama ve müzikal ifadeyi teknik yeterlilikle bütünleştirmede yetersizlik yaşama gibi başlıca zorluklarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Öğretim elemanları bu tür teknik ve müzikal problemleri aşabilmek adına sistematik egzersiz programları, etüt kitapları ve bireysel odaklı destekleyici çalışma planlarının kullanılması gerektiğini vurgulamışlardır. Ayrıca, grup derslerinde bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulması, öğrenci motivasyonunun artırılması ve pedagojik yaklaşımların çeşitlendirilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the practice-based problems encountered in the teaching process of group performance-based courses in music education and music sciences undergraduate programs, based on the experiences of the relevant faculty members. The study examined the difficulties experienced in simultaneously performing right hand bow techniques, left hand positions and musicality practices, which are particularly prominent in group studies. The data collection process was structured according to the phenomenology design, which is one of the qualitative research designs, and semi-structured interview forms were developed accordingly. The interviews were conducted one-on-one with seven faculty members working at different universities in Turkey and actively conducting the relevant group courses. The obtained data were analyzed using the content analysis method and reported descriptively. The analysis results revealed that the students encountered major difficulties such as not being able to maintain consistency in right hand bow control, not being able to establish sufficient coordination in left hand techniques and not being able to integrate musical expression with technical competence within the scope of group lessons. In order to overcome such technical and musical problems, the instructors emphasized that systematic exercise programs, etude books and individually focused supportive study plans should be used. They also stated that individual differences should be taken into account in group lessons, student motivation should be increased and pedagogical approaches should be diversified.