Kurumsal kimlik değişiminin devlet üniversiteleri açısından incelenmesi
Examining corporate identity change in state universities
- Tez No: 974716
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında yürürlüğe giren 7141 sayılı Kanun ile yükseköğretim sisteminde gerçekleştirilen yeniden yapılanma süreci sonucunda, kurumsal kimliği değişen ve kurumsal kimliğini koruyan devlet üniversitelerinin kurumsal kimlik yapılarındaki dönüşümü incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu kanun kapsamında, mevcut yapısı değişen 14 üniversite yeniden yapılandırılmış, buna paralel olarak 14 yeni üniversite kurulmuştur. Böylece, biri kimlik değişimine uğrayan diğeri ise mevcut kimliğini sürdüren toplam 28 üniversite araştırma kapsamına dâhil edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, doküman incelemesine dayalı tematik içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri kaynağını üniversitelerin stratejik planları, kurumsal kalite raporları, resmî web sitelerinin kurumsal bölümleri ve kurumsal logoları oluşturmaktadır. Toplanan veriler, NVivo programı aracılığıyla kodlanmış; kurumsal kimlik unsurlarına ilişkin temalar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, kimlik değişimine uğrayan ve yeni kurulan üniversitelerin kurumsal kimlik söylemleri, değer öncelikleri ve görsel kimlik bileşenleri bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, kimlik değişimi yaşayan üniversitelerin kurumsal söylemlerinde yenilikçilik, dönüşüm, tematik uzmanlaşma, bölgesel kalkınma ve gelişim odaklılık temalarının öne çıktığını; kimliğini koruyan üniversitelerde ise kalite, süreklilik, etik değerler, uluslararasılaşma ve kurumsal güven vurgularının daha güçlü olduğunu göstermiştir. Türkiye'de yükseköğretim kurumlarının yeniden yapılanma süreçlerini kurumsal kimlik perspektifinden inceleyen araştırmaların sınırlı oluşu, bu çalışmanın özgünlüğünü ve güncelliğini öne çıkarmaktadır. Bu bağlamda çalışma, yalnızca mevcut durumu analiz etmekle kalmayıp, kamu üniversitelerindeki kimlik değişimlerinin stratejik belgeler ve kurumsal göstergeler aracılığıyla nasıl şekillendiğini inceleyerek literatüre önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation in the institutional identity structures of state universities that have undergone a change in institutional identity and those that have retained their institutional identity as a result of the restructuring process in the higher education system following the enactment of Law No. 7141 in 2018. Under this law, 14 universities with changed structures were restructured, and 14 new universities were established in parallel. Thus, a total of 28 universities, one undergoing institutional identity change and the other preserving its institutional identity, were included in the scope of the research. A qualitative research approach was adopted in the study, and a thematic content analysis method based on document review was used. The data sources consisted of the universities' strategic plans, institutional quality reports, the institutional sections of their official websites, and their institutional logos. The collected data were coded using the NVivo program, and themes related to corporate identity elements were identified. The findings obtained were evaluated comparatively in terms of the corporate identity discourses, value priorities, and visual identity components of the universities undergoing identity change and the newly established universities. The findings show that themes of innovation, transformation, thematic specialization, regional development, and development-orientedness stand out in the corporate discourse of universities undergoing identity change; while in universities that have preserved their identity, the emphasis on quality, continuity, ethical values, internationalization, and corporate trust is stronger. The limited number of studies examining the restructuring processes of higher education institutions in Turkey from an institutional identity perspective highlights the originality and timeliness of this study. In this context, the study aims to make a significant contribution to the literature by not only analyzing the current situation but also examining how identity changes in public universities are shaped through strategic documents and institutional indicators.