Yaşlıların yaratıcı düşünme, yaşam becerileri, psikolojik iyi oluşlarına yönelik yarı deneysel rekreasyon atölyeleri sınaması
A quasi-experimental evaluation of recreation workshops for enhancing older adults' creative thinking, life skills, and psychological well-being
- Tez No: 994887
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNİL NUR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal belediyecilik, yerel yönetimlerin sosyal devlet anlayışını yerelde temsil ederek insan merkezli, adil, eşit ve erişilebilir hizmetler sunmayı esas alan bir yönetim yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, toplumsal ihtiyaçlara duyarlı ve esnek politikaların geliştirilmesini gerekli kılmakta; özellikle kırılgan grupların desteklenmesi açısından önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu gruplar arasında yer alan 60 yaş ve üzeri bireyler için, sosyal belediyecilik uygulamalarına eklenebilecek başarılı yaşlanma sürecini desteklemeye yönelik rekreatif müdahaleler bu araştırma kapsamında önerilmektedir. Araştırma, yaratıcı drama temelli rekreasyon atölyelerinin yaşlı bireylerin yaşam becerileri, yaratıcı düşünme eğilimleri kapsamında yenilik arama ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem deseninde ve deney–kontrol gruplu yarı deneysel modelde tasarlanmıştır. Deney grubuna altı hafta boyunca, haftada bir gün iki saatlik yaratıcı drama temelli rekreatif atölyeler uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bulguları, deney grubunda yer alan katılımcıların yaşam becerileri, yaratıcı düşünme eğilimleri kapsamında yenilik arama ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar olduğunu; kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gözlenmediğini ortaya koymuştur. Araştırmanın nitel boyutunda elde edilen veriler, Martin Seligman'ın PERMA modeli çerçevesinde içerik analizine tabi tutulmuştur. Nitel bulgular, yaratıcı drama temelli atölyelerin yaşlı bireylerde pozitif duyguları güçlendirdiğini, sosyal ilişkileri geliştirdiğini, etkinliklere anlam yüklemeyi desteklediğini ve katılım ile başarma duygusunu artırdığını göstermektedir. Ayrıca nitel bulgular, süreçte gözlenen liderlik yaklaşımının yaşlı bireylerin etkin katılımını kolaylaştıran ve süreci anlamlı kılan“gerontolojik rekreasyon liderliği”çerçevesinde değerlendirilebileceğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, yaratıcı drama temelli rekreasyon uygulamalarının sosyal belediyecilik politikalarına entegre edilebilecek, yaşlı bireylerin psikolojik iyi oluşlarını destekleyen etkili bir rekreatif müdahale modeli sunduğunu göstermekte; bu tür uygulamaların yerel yönetimler tarafından yaygınlaştırılmasının başarılı yaşlanmayı destekleyici, sürdürülebilir bir rekreatif hizmet yaklaşımı oluşturabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social municipalism is a management approach that focuses on providing people-centered, fair, equitable, and accessible services by representing the social state concept at the local level. This approach requires the development of socially responsive and flexible policies and plays an important role, particularly in supporting vulnerable groups. For individuals aged 60 and over, who are among these groups, recreational interventions aimed at supporting successful aging, which can be added to social municipalism practices, are recommended within the scope of this research. The research aims to examine the effect of creative drama-based recreation workshops on the life skills, innovation-seeking tendencies in creative thinking, and psychological well-being levels of older adults. The research was designed using a mixed-methods approach combining quantitative and qualitative data collection methods and a quasi-experimental model with experimental and control groups. The experimental group participated in two-hour creative drama-based recreational workshops once a week for six weeks. The quantitative findings of the study revealed statistically significant increases in the participants in the experimental group in terms of life skills, creative thinking tendencies, innovation seeking, and psychological well-being levels; no significant change was observed in the control group. The data obtained in the qualitative dimension of the study were subjected to content analysis within the framework of Martin Seligman's PERMA model. Qualitative findings show that creative drama-based workshops strengthen positive emotions in older adults, improve social relationships, support the attribution of meaning to activities, and increase the sense of participation and achievement. Furthermore, the qualitative findings reveal that the leadership approach observed in the process can be evaluated within the framework of“gerontological recreation leadership,”which facilitates the active participation of older adults and makes the process meaningful. The research results show that creative drama-based recreation practices offer an effective recreational intervention model that can be integrated into social municipal policies and supports the psychological well-being of older adults; they reveal that the widespread adoption of such practices by local governments could create a sustainable recreational service approach that supports successful aging.