Diyet kaynaklı deneysel obezite oluşturulan fare modellerinde perga takviyesinin kahverengi adipoz doku oluşturma potansiyelinin incelenmesi
Examination of the brown adipose tissue formation potential of perga supplementation in mouse models with diet-induced experimental obesity
  1. Tez No: 974741
  2. Yazar: NURSENA NAHYA SERVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Perga (arı ekmeği), arılar tarafından toplanan polen ve çiçek nektarının fermente edilip depolanmasıyla oluşan doğal bir arı ürünüdür. Bu çalışma, deneysel obezite modeli oluşturulan farelerde farklı dozlarda perga uygulamasının vücut ağırlığı, Lee Obezite İndeksi (LOİ), lipid profili, metabolik parametreler ve beyaz ile kahverengi adipoz doku histolojisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel uygulamalar için 6 haftalık 28 adet erkek C57BL/6 türü fareler kullanılmıştır. Fareler 20 hafta boyunca kontrol grubu; (n=7) standart diyet (SD), obez grup; (n=21) yüksek yağlı diyet (YYD, %60 yağ içeren) ile beslenmiştir. Çalışmanın 20. haftasından sonra obezite modeli oluşturulan fareler (n=21) 3 gruba ayrılmıştır; obez; (n=7, YYD), Perga 1; (n=7, YYD+ 250 mg/kg/gün perga), Perga 2; (n=7, YYD+ 500 mg/kg/gün perga) ile 6 hafta boyunca beslenmiştir. Bu çalışma obez ve Perga 2 gruplarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek LOİ değerlerine sahip olduğunu, ancak Perga 1 grubunun ise obez ve Perga 2 gruplarına kıyasla belirgin şekilde daha düşük LOİ sergilediğini ortaya koymuştur (p<0.05). Histolojik analizlerde, obez grubun beyaz adiposit çapının diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede daha büyük olduğu, buna karşılık Perga 1 ve Perga 2 takviyesinin adiposit çapını küçülttüğü belirlenmiştir (p<0.05). Ayrıca Perga 1 grubunun adiposit sayısının, kontrol, obez ve perga 2 gruplarına kıyasla anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0.05). Kahverengi adipoz doku incelemelerinde, Perga 1 grubunun kahverengi adiposit çapının Perga 2 ve obez gruplarına göre daha küçük, kahverengi adiposit sayısının ise daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.05). Sonuç olarak veriler, Perga 1'in beyaz adipoz dokuda hipertrofiyi azaltma ve hiperplaziyi teşvik etme ile birlikte bej yağ hücrelerinin oluşumunun desteklendiğini; kahverengi adipoz dokuda ise daha küçük çaplı ve daha fazla sayıda adiposit oluşumunun gerçekleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Perga (bee bread) is a natural bee product formed by the fermentation and storage of pollen and flower nectar collected by bees. This study was conducted to investigate the effects of different doses of perga administration on body weight, Lee Obesity Index (LOI), lipid profile, metabolic parameters, and the histology of white and brown adipose tissues in a diet-induced experimental obesity mouse model. A total of 28 six-week-old male C57BL/6 mice were used in the experiment. The animals were fed for 20 weeks either a standard diet (SD, n=7, control group) or a high-fat diet (HFD, 60% fat, n=21, obese group). After the 20th week, the obese mice (n=21) were divided into three groups: obese (n=7, HFD), Perga 1 (n=7, HFD + 250 mg/kg/day perga), and Perga 2 (n=7, HFD + 500 mg/kg/day perga) for an additional 6-week feeding period. The study revealed that the obese and Perga 2 groups exhibited significantly higher LOI values compared with the control group, whereas the Perga 1 group demonstrated markedly lower LOI values compared with both the obese and Perga 2 groups (p<0.05). Histological analyses showed that adipocyte diameter in the obese group was significantly larger than in the other groups, while perga supplementation (Perga 1 and Perga 2) reduced adipocyte size (p<0.05). Furthermore, the Perga 1 group exhibited a significantly higher adipocyte number compared with the control, obese, and Perga 2 groups (p<0.05). Examination of brown adipose tissue revealed that the Perga 1 group had smaller brown adipocyte diameters and a higher number of brown adipocytes compared with the obese and Perga 2 groups (p<0.05). In conclusion, these findings indicate that perga supplementation at Perga 1 reduces hypertrophy while promoting hyperplasia in white adipose tissue, supporting the formation of beige adipocytes, and enhances the development of smaller and more abundant adipocytes in brown adipose tissue.