Obez bireylerde beslenme davranışı ve fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional behavior and physical activity level in obese individuals
- Tez No: 974807
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Beslenme ve Diyetetik, Physiology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, obez bireylerde yeme davranışı ve fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmek ve bu değişkenlerin obezite derecelerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, 2016–2024 yılları arasında Prof. Dr. Haluk Ünalp Obezite Cerrahisi Kliniği'ne başvuran 100 obez bireyin geriye dönük verileri üzerinden yürütülmüştür. Bireylerin demografik bilgileri ile yeme davranışları Üç Faktörlü Yeme Anketi (TFEQ), fiziksel aktivite düzeyleri ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Form (IPAQ) ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Obezite dereceleri arasında açlığa duyarlılık puanları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p<0.05); bu farklılık özellikle 1. derece ve 3. derece obez bireyler arasında olup, daha ileri düzeyde obez olan bireylerde açlığa duyarlılık puanlarının arttığı gözlemlenmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri ile obezite dereceleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0.05). Medeni durum ile duygusal yeme, kontrolsüz yeme ve açlığa duyarlılık puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır (p<0.05). Buna göre, bekâr bireylerde söz konusu yeme davranışlarına ait puanların evli bireylere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer sosyo-demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu) ile yeme davranışları ve fiziksel aktivite düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Elde edilen bulgular, obez bireylerde açlığa duyarlılık düzeylerinin obezite şiddeti arttıkça yükseldiğini ve medeni durumun yeme davranışları üzerinde belirleyici bir değişken olabileceğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, obezitenin önlenmesi ve yönetiminde bireysel farklılıkları dikkate alan çok boyutlu ve davranış temelli müdahale yaklaşımlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate eating behavior and physical activity levels in obese individuals and to examine whether these variables differ according to the degree of obesity. The study was conducted on retrospective data of 100 obese individuals who applied to Prof. Dr. Haluk Ünalp Obesity Surgery Clinic between 2016 and 2024. Demographic information and eating behaviors of individuals were evaluated with the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ), and physical activity levels were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ). Data were analyzed using the SPSS 25.0 program; parametric and non-parametric tests were used in comparisons between groups. Hunger sensitivity scores showed statistically significant differences across obesity levels (p<0.05); this difference was particularly evident between grade 1 and grade 3 obese individuals, with increased hunger sensitivity scores observed in more severely obese individuals. No significant difference was observed between physical activity levels and obesity levels (p>0.05). Statistically significant differences were found between marital status and emotional eating, uncontrolled eating, and hunger sensitivity scores (p<0.05). Accordingly, single individuals had higher scores for these eating behaviors compared to married individuals. No significant relationship was found between other socio-demographic variables (gender, age, education level, income status) and eating behaviors and physical activity level (p>0.05). The findings revealed that the levels of hunger sensitivity in obese individuals increase as the severity of obesity increases and that marital status may be a determining variable on eating behaviors. In this regard, the development of multidimensional and behavior-based intervention approaches that take into account individual differences in the prevention and management of obesity is of great importance.