Morbid obez hastalarda Sleeve Gastrektomi Operasyonunun hastaların biyokimyasal bulguları, vücut kompozisyonları ve yeme tutumları üzerine etkisi
Effect of Sleeve Gastrectomy Operation on patients biochemical findings, body composition and eating attitudes in morbid obese disease
  1. Tez No: 488758
  2. Yazar: GÜLEN ECEM KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, laparoskopik sleeve gastrektomi uygulamasından sonra hastaların beslenme durumunun ve preoperatif, postopoperatif yeme tutum davranışındaki değişimlerin değerlendirilmesi; bununla beraber beden kütle indeksi değerinin ve bazı laboratuvar bulgularının kısa dönem değişimlerinin bildirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma için Eylül 2015-Ocak 2017 tarihleri arasında, Özel Medicana Bahçelievler Hastanesinde genel cerrahi polikliniğine başvurarak laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu geçiren 59 hastanın verileri geriye dönük taranmıştır. Bireylerin kişisel özellikleri, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları anket formu ile sorgulanmış olup, beslenme durumları besin tüketim sıklığı ile belirlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yeme tutum ve davranışları Yeme Tutumu Testi (EAT -40) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ölçekleri ile saptanmıştır. Çalışmanın sonuçlarında hastaların preoperatif (preop) beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 41,4 iken postoperatif (postop) 1. ayda 37,8'e, postop 3. ayda ise 33,8'e düştüğü saptanmıştır. Cinsiyetler arasında ise operasyon öncesine göre 1. ay ve 3. ay beden kütle indeksinde görülen düşüş miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Araştırmada operasyon öncesine göre 1. ayda kadınlar ortalama -11,81±6,83 kg, 3. aylarında ise ortalama -22,61±6,28 kg vermişlerdir. Erkeklerin 1. ayda ortalama -14,55±6,36 kg, 3. aylarında ise ortalama - 28,07±10,25 kg ağırlık kaybettikleri kaydedilmiştir. Cinsiyetler arasında operasyon öncesine göre 1.ay ağırlıklarında görülen düşüş miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to evaluate changes in the nutritional status of patients and preoperative and postoperative eating behavior after laparoscopic sleeve gastrectomy; with the purpose of reporting the body mass index value and short-term changes in some laboratory findings. Between September 2015 and January 2017, the data of 59 patients who had undergone laparoscopic sleeve gastrectomy at the General Hospital of Private Medicana Bahçelievler Hospital were retrospectively surveyed. The personal characteristics, nutrition and physical activity habits of the individuals were questioned by the questionnaire form and nutritional status was determined by the frequency of food consumption. Eating attitudes and behaviors of the subjects participating in the study were determined by Eating Attitude Test (EAT -40) and Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) scales. The results of the study revealed that the preoperative average body mass index (BMI) of the patients decreased from 41.4 to 37.8 in the first postoperative month and to 33.8 in the postoperative third month. There was no statistically significant difference between the genders in terms of the decrease in the body mass index of the first month and the third month according to the preoperative period (p> 0.05). According to the preoperative survey, women gave a mean of -11,81 ± 6,83 kg in the first month and - 22,61 ± 6,28 kg in the third month. It was recorded that males lose weight -14,55 ± 6,36 kg in the first month and -28,07 ± 10,25 kg in the third month. There was no statistically significant difference between the genders in terms of the decrease in the weight of the 1st month according to the preoperative period (p> 0.05). However, the amount of decrease in weight of 3 months according to pre-operation weight in males is statistically higher than that of females (p: 0.025, p 0.05) in postoperative 1 st postoperative serum albumin level.