Development of small molecule-based probes for cancer cell selective imaging and phototherapy
Kanser hücresi seçici görüntüleme ve fototerapi için küçük molekül tabanlı ajanların geliştirilmesi
- Tez No: 974810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFACAN KÖLEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Klinik uygulamalarda hastalıkların daha iyi anlaşılması ve etkin görüntüleme, tarama ve terapi ajanlarının geliştirilmesi hala önem arz etmektedir. Aktivite bazlı yaklaşım, biyomarker seçiciliği ve aktivitesini kullanarak çeşitli hastalıklar için yüksek hassasiyet ve doğruluk ile görüntüleme ve tedavi sağlayan bir stratejidir. Bu tezin ana amacı güçlü görüntüleme platformları ve tedavi ajanları geliştirmek ve bunları kanser odaklı çalışmalarda uygulamaktır. Floresan görüntüleme yaygın olarak kullanılan ve sürekli gelişen bir kanser görüntüleme metodudur.Bu doğrultuda tezin ilk bölümünde akılcı bir moleküler dizayn stratejisi kullanılarak asetilkolinesteraz seçici TCFPB-AChE floresans ajanı geliştirilmiştir. TCFPB-AChE ajanı AChE enzimi ile reaksiyon verene kadar sessiz formunda kalırken, AChE reaksiyonu sonrası seçici bir şekilde floresans sinyali üretmektedir. Bu seçici aktivite bazlı ışımayı kullanarak AChE aktivitesi U87 glioblastoma hücresi, Alzheimer hastalığı olan farelerin beyin dokuları ve canlı fare beyinlerinde TCFPB-AChE kullanılarak görüntülenmiştir. Tezin ikinci bölümü iste nöroblastom hücrelerinin tedavisi için H2S ile aktifleşen fototerapi ajanları geliştirilmiştir. Bunlardan ilki olan RHS, ağır atom ile modifiye edilmiş resorufin iskeleti kullanılarak üretilmiştir. H2S ile seçici bir şekilde reaksiyon verdikten sonra RHS molekülünün ışıması kırmızı bölgeye kayarken, Res-I molekülü ortaya çıktığı için ışık altında toksisite sağlamıştır. RHS molekülünün singlet oksijen üretme kapasitesi 0.42 olarak hesaplanmış ve kanser seçici fototerapi aksiyonunda kullanılmıştır. Fototerapi ajanları yüksek verimlilikte singlet oksijen üretebilse bile, doğası gereği hipoksik olabilen tümör mikro çevresinde tedavi potansiyeli kısıtlanmıştır. Bu sorunu çözmek adına, hipoksik ortam tip I radikallerini üretebilen HEHM isimli fototerapi ajanı üretilmiştir. HEHM molekülü hem süperoksit radikal anyonu hem de hidroksil radikali üretmiş ve SH-SY5Y nöroblastom hücrelerinde fotositotoksik etkisini hipoksik ve normoksik durumlarda etkin bir şekilde göstermiştir. Kemilüminesans yapabilen materyaller, özellikle Schaap 1,2-dioxetan yapıları, kanser biyolojisinde güçlü görüntüleme araçları olarak kullanılmaktadır. Kemilüminesans ajanları dışarıdan uyarım gerekmediği için floresansa kıyasla önemli ölçüde daha düşük tespit limitlerine ulaşır. Bu özelliği kullanarak üçüncü bölümde α-L-Fucosidaz (AFU) ile aktifleşebilen α-Fuc kemilüminesans ajanı geliştirilmiştir. α-Fuc ajanı AFU ile aktifleşebilen ilk kemilüminesans ajanıdır. α-Fuc molekülü AFU aktivitesini HepG2 karaciğer kanser hücreleri, tümör modelleri ve insan serumunda görüntülemeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical practice still requires better understanding of diseases along with the development of advanced tools that facilitate monitoring, screening and treatment. The activity-based approach is a smart strategy that leverages biomarker selectivity and activity to monitor and treat various diseases with high precision and accuracy. The main purpose of this thesis was to develop strong imaging platforms and therapeutics and subsequently apply them in cancer-focused studies. Fluorescence imaging is an established and continuously evolving imaging modality applied widely in cancer imaging. In this direction, an acetylcholinesterase (AChE) activatable fluorescent platform (TCFPB-AChE) with a smart molecular design approach was developed in the first section. TCFPB-AChE remained in its silent form and produced a fluorescence output upon interacting with AChE. Using this activity-based turn on response, TCFPB-AChE monitored AChE activity in U87 glioblastoma cells, Alzheimer's disease mice brain tissues, and living mice brains. In the second section, H2S-activatable PDT agents were developed for the treatment of neuroblastomas. The first PDT agent RHS, was developed using a heavy atom incorporated resorufin scaffold. Selective activation of RHS by H2S resulted in red-shifted emission, as the photocytotoxic Res-I scaffold was released for efficient PDT. RHS displayed a singlet oxygen quantum yield of 0.42, and was used for cancer-selective PDT action. Although PDT agents can generate abundant singlet oxygen, their therapeutic efficacy is limited by the hypoxic nature of the tumor microenvironment. To address this issue, HEHM was developed to produce type I radicals and sustain ROS generation even in hypoxic tissues. Accordingly, HEHM generated superoxide radical anions and hydroxyl radicals in SH-SY5Y neuroblastoma cells and exerted its photocytotoxic effects under both normoxic and hypoxicconditions. Chemiluminescent materials, particularly extended Schaap's 1,2-dioxetanes, have recently emerged as powerful imaging tools in cancer biology. Since external irradiation is not required, chemiluminescence achieves notably lower detection limits compared to fluorescence. Leveraging this characteristic, a highly selective α-L-Fucosidase (AFU) activatable chemiluminescent platform (α-Fuc) was fabricated in the third section. α-Fuc marks the first example of AFU-specific chemiluminescent scaffold. α-Fuc was employed to monitor AFU activity in HepG2 liver cancer cells, tumor models and a human serum sample.