Afetlerden etkilenen kişilerin değişen yeme alışkanlıklarının duygusal beslenme açısından değerlendirilmesi
Evaluation of changing eating habits of disaster-affected individuals in terms of emotional eating
- Tez No: 974848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bireylerin duygusal beslenme durumlarına bağlı olarak değişen yeme alışkanlıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, afet bölgesi ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa illerinden 312 katılımcıya çevrimiçi anket yoluyla ulaşılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Duygusal Beslenme Ölçeği ve Üç Faktörlü Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı aracılığıyla faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kuramsal kısmında, Türkiye'nin deprem kuşağında yer almasının etkileri, doğal afetlerin bireyler üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri, bu etkilerin beslenme alışkanlıklarına yansıması ve tarihsel süreçte Türk toplumunun yeme davranışlarındaki değişimler ele alınmıştır. Bulgular bölümünde, katılımcıların demografik özellikleri ile birlikte analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Elde edilen bulgular, afet sonrası yaşanan duygusal değişimlerin bireylerin beslenme davranışları üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Özellikle duygusal beslenme düzeyi yüksek bireylerin dışsal yeme ve kısıtlayıcı yeme gibi davranışlara daha yatkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the changing eating habits of individuals affected by the Kahramanmaraş earthquakes that occurred on February 6, 2023 depending on their emotional nutritional status. Within the scope of the study, 312 participants from Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis and Şanlıurfa provinces, which were declared as disaster areas, were reached through online surveys. Emotional Eating Scale and Three-Factor Eating Scale were used as data collection tools. Factor analysis, correlation and regression analyses were performed through SPSS software. In the theoretical part of the study, the effects of Turkey's location in the earthquake zone, the psychological and sociological effects of natural disasters on individuals, the reflection of these effects on eating habits and the changes in the eating behaviors of Turkish society in the historical process were discussed. The findings section includes the demographic characteristics of the participants and the results of the analysis. The findings show that emotional changes experienced after the disaster have significant effects on individuals' eating behaviors. In particular, it was concluded that individuals with high levels of emotional eating were more prone to behaviors such as external eating and restrictive eating.