Production of recombinant bevacizumab antigen-binding fragment in Pichia pastoris
Pichia pastoris'te rekombinant bevacizumab antijen bağlayıcı fragman üretimi
  1. Tez No: 974847
  2. Yazar: UMUT HASKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ŞENTÜRK, PROF. DR. MEHMET İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Genetik, Biotechnology, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bevacizumab, Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü(VEGF)'e spesifik olarak bağlanarak VEGF aracılı sinyal yollarını ve dolayısıyla anjiyogenezisi inhibe eden ve metastatik kolorektal kanser hastalarında sağ kalımı arttıran humanize bir immünoglobulin G monoklonal antikorudur. Antijen bağlayıcı parçası (Fab), tam uzunluktaki antikorlara kıyasla daha kısa bir yarı ömre sahiptir ve bağışıklık sistemini aktive etmekten sorumlu olan parça kristalize edilebilir (Fc) alanından yoksundur. Biyofarmasötik sektörü, özellikle Fab'lar ve scFv'ler (tek zincirli değişken parça) gibi uygun maliyetli, glikozile edilmemiş antikorlar geliştirmek amacıyla, monoklonal antikor üretimi için alternatif konaklar araştırmaktadır. Endüstriyel bir maya olan Komagataella phaffii(Pichia pastoris), hızlı çoğalması, yüksek protein verimi ve basit genetik manipülasyonu nedeniyle rekombinant monoklonal antikorların üretimi için ekonomik bir platform sağlar. K. phaffii'in AOX1, DAS2, GAP gibi birçok güçlü promotörü vardır. Bunun yanı sıra, ADH2 etanol tarafından indüklenen ve yüksek ekspresyon sorumlu dikkate değer bir promotördür. Bu çalışmada, Bevacizumab'ın ağır zincir Fab ve hafif zincir genleri, ADH2SNT5 (sentetik ADH2 promotörü) promotörünün kontrolü altında ekspresyon vektörüne ayrı ayrı ligasyon edildi ve K. phaffii MK115-PDI (laboratuvarda geliştirilen) suşuna transforme edildi. Ağır veya hafif zinciri ifade eden iki haploid suş, Fab üretimi yapabilen diploid K. phaffii hücreleri oluşturmak için eşleştirildi. Yüksek üretimli diploid bir K. phaffii klonu 96-deep well taraması sonucu seçildi ve koşulları (25°C, pH 5) erlenli flask üretiminde optimize edildi. Protein L kromatografisi ile ilk saflaştırmanın ardından biyoreaktör üretimi, 328,8 mg/L Fab elde edildi. Protein G kromatografisi, saflığı iyileştirerek 93,4 mg/L bozulmamış Fab elde etti. Yüzey plazmon rezonans analizi, Protein G ile saflaştırılmış Fab'da (6,59 nM), Protein L ile saflaştırılmış Fab'a (14,45 nM) kıyasla daha güçlü VEGF bağlanması gösterdi ve bu da yapısal bütünlüğün arttığını gösterdi. Genel olarak, Bevacizumab antijen bağlayıcı parçasının rekombinant üretimi, literatürde daha önce bildirilmemiş olan diploid K. phaffii suşları, PDI aşırı ekspresyonu ve ADH2SNT5 promotörünü içeren yeni bir yaklaşım kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Bevacizumab is a humanized immunoglobulin G monoclonal antibody that specifically binds to Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), inhibiting VEGF-mediated signalling pathways and consequently angiogenesis and improving survival in metastatic colorectal cancer. Antigen-binding fragments (Fabs) exhibit a shorter half-life compared to full-length antibodies and lack the fragment crystallizable (Fc) domain, which is responsible for activating the immune system. The biopharmaceutical sector is currently investigating alternate hosts for the manufacture of monoclonal antibodies, particularly to develop cost-efficient, non-glycosylated antibodies such as Fabs and scFvs. Komagataella phaffii(Pichia pastoris), an industrial yeast, provides an economical platform for the synthesis of recombinant monoclonal antibodies, attributed to its rapid proliferation, elevated protein yields, and straightforward genetic manipulation. There are many strong promoters of Komagataella phaffii , such as AOX1, DAS2, and GAP. Besides that, ADH2 is a remarkable promoter that is induced by ethanol with a high expression level. In this study, heavy chain Fab and light chain genes of Bevacizumab were individually ligated into an expression vector under the control of the ADH2SNT5(synthetic ADH2 promoter) promoter, which was transformed into the K. phaffii MK115-PDI in-house (overexpressed PDI) strain. Two haploid strains expressing either the heavy or light chain were mated to create diploid K. phaffii cells capable of Fab production. A high-producing diploid K. phaffii clone was identified and optimized for pH and temperature in shake flask experiments. The optimum pH and temperature were determined as pH 5 and 25°C, respectively. Bioreactor production followed by initial purification with Protein L chromatography yielded 328.8 mg/L of Fab; Protein G chromatography improved purity, yielding 93.4 mg/L of intact Fab. Surface plasmon resonance analysis showed stronger VEGF binding for the Protein G-purified Fab (6.59 nM) versus the Protein L-purified Fab (14.45 nM), indicating enhanced structural integrity. Overall, the recombinant production of Bevacizumab Fragment Antigen Binding (Fab) was achieved using a novel approach involving diploid K. phaffii strains overexpression of protein disulfide isomerase (PDI) and the ADH2SNT5 promoter, which has not been previously reported in the literature.